1. března 1982 dosedl na Venuši přistávací modul sovětské sondy Veněra 13, aby posbíral ty nejdůležitější data z povrchu této planety. Naměřené údaje byly pak přes sondu přenášeny přímo na Zemi během 127 minut. Déle to totiž modul nevydržel, protože je na povrchu Venuše obrovský tlak i teplota. Kromě toho však sonda na Zemi odeslala i první barevné snímky Venuše, a ty o 30 let rozproudily mezi vědci velmi vášnivou diskusi. Na snímcích měl být totiž zachycen život, který si předtím nikdo nevšiml.
Kontroverzní fotografie
O třicet let později se dostaly fotky zachycující povrch Venuše do rukou uznávanému ruskému vědci Leonidu Ksanfomalitimu z Institutu kosmického výzkumu Ruské akademie věd. Ten si na nich všiml živých tvorů. O svém objevu napsal i článek, který po zveřejnění vyvolal ve vědeckých kruzích celosvětovou diskusi. Ksanfomaliti není totiž jen tak nějaký bezvýznamný vědec, protože osobně vyvíjel techniku určenou pro misi Venera, a napsal několik knih o planetologii. Chtěl by takový uznávaný vědec riskovat svou pověst takovým kontroverzním prohlášením, kdyby nebyl o tom přesvědčen?
Teorie Leonida Ksanfomalitiho však byla pro většinu vědců doslova nestravitelná, neboť uváděl, že na fotkách jsou zachyceni živí tvorové. A ne ledajaké, podle něj mají být velké od 10 do 50 centimetrů! Ve svém článku napsal: „Je zřejmé, že zachycené objekty vykazují přinejmenším zčásti vlastnosti živých bytostí“. Jak je vůbec možné, že si nikdo na fotkách z Venuše třicet let nevšiml to, co na nich odhalil tento uznávaný ruský vědec? Odborníci se na fotky zřejmě nedívali až tak podrobně jak měly nebo to byl možná záměr. Ksanfomaliti si však na snímcích všiml objekty, které na jednotlivých fotkách mizí nebo se naopak objevují. Jedním takovým objektem na Venuši má být obrys živého tvora, který se podobná na pozemskému štíru. Ten se objevuje na venušinských snímcích v 90. minutě od přistání modulu a o 26 minut později se tento objekt již na záběru nenachází. Zbyla jen viditelná stopa na povrchu Venuše, kterou po sobě tento tvor zanechal.
Je to důkaz života na Venuši?
Leonid Ksanfomaliti je o tom hluboce přesvědčen a ve svém článku popsal i to, jak se tyto živé venušinské tvory asi chovali. Hluk přistávajícího modulu pravděpodobně vyplašil tamní živé tvory, a ty které nestihli včas utéct zavál prach, který se zvířil po přistání modulu. O několik desítek minut se tyto tvory nakonec dostaly na povrch, a to je ten důvod proč se na snímcích tyto podivné objekty objevují a pak mizí. Dalším velmi neobvyklým útvarem kromě tohoto „škorpióna“ je i jakási pohyblivá rudá skvrna a disk, který mění tvar. Tyto důkazy jsou podle Ksanfomalitiho důkazem života na Venuši. Tímto svým prohlášením se však stal trnem v oku pro řadu vědců, kteří ho podrobili silné kritice za jeho fantasty. Podle jeho oponentů je totiž existence života na planetě Venuše absolutně vyloučena, protože zde panují extrémní teploty, které se průměrně pohybují okolo 460 °C a obrovský tlak.
Navíc přes hustou atmosféru dopadá na povrch Venuše velmi malé množství světla, a venušinské mraky se skládají především z oxidu siřičitého a kapiček kyseliny sírové. Takové podmínky podle nich nemůže žádný živý tvor přežít. Američtí odborníci jsou dokonce toho názoru, že podivný disk, který ruský vědec na snímcích objevil je jen krytem kamery, který odpadl při přistání, a pohybující objekty jsou podle nich jen optickou iluzí nebo kazy, které vznikly při kopírování fotek. Jejich hlavním argumentem je to, že ani jedna z dalších sond, které byly vyslány k Venuši žádné známky života nenašla, přesto, že měli mnohem modernější přístroje jako sovětská sonda Veněra.
Na stranu Ksanfomalitiho se však postavili někteří vědci, kteří argumentují tím, že i ty nejnevhodnější podmínky, které jsou na planetě Zemi nezabránily tomu, aby tam živé organismy přežívali. Ať už to bylo na dně Tichého oceánu, kde je obrovský tlak vody nebo za severním nebo jižním polárním kruhem, kde dokáží živé organismy přežít v extrémních teplotách bez slunečního záření. Navíc někteří vědci si myslí, že na Venuši může být život, který by mohl existovat vysoko v atmosféře planety, kde jsou podmínky mnohem lépe. V atmosféře byl totiž zjištěn sirovodík, oxid siřičitý a oxid uhelnatý, což je podle amerických vědců Dirka Schulze-Makuch a Louisa Irwina velmi neobvyklé. Proto si myslí, že za přítomností těchto plynů stojí nějaké živé organismy. Zda je či není život na Venuši mohou prokázat další sondy, které jsou a budou k této planetě vyslány. Zatím jsou všechny dohady o životě na Venuši jen v rovině teorií
Videogalerie: