Ve vyprahlých oblastech východního Jemenu se nachází pozoruhodný přírodní úkaz: Barhútská studna. Jakými záhadami je opředená?
Navštivte také:
Tajemství Hollywoodu, které neměly vyjít na povrch (část druhá)
Barhútská studna, kterou místní přezdívají i Pekelná studna, leží ve stejnojmenném údolí, má šířku 30 metrů a je 100 až 250 metrů hluboká. Zdá se vám tento rozptyl velký? Nuž, pravdou je, že jde jen o odhad, nikdo totiž dosud hloubku „studny“ nezměřil ani se nepodíval na její dno. A vzhledem k legendám, které o obrovské jámě kolují, se k tomu místní neodhodlají. Dokonce ani jemenští vědci a dobrodruzi se zatím nedostali na dno, a to kvůli nedostatku kyslíku a zvláštním pachům, které je donutily vrátit se na povrch.
Navštivte také:
Tajemství Hollywoodu, které neměly vyjít na povrch (část první)
„Jáma je velmi hluboká, na dno jsme se nikdy nedostali,“ uvedl v jednom z rozhovorů jemenský geolog Salah Babhair, který se věnuje mineralogickému průzkumu. „Dostali jsme se maximálně do hloubky 60 metrů a všimli jsme si různé zvláštní věci. A bizarní byly i pachy, které jsme nedokázali identifikovat.“
Místní si rádi vyprávějí strašidelné příběhy o tom, že Barhútská studna byla kdysi dávno věznicí pro démony, nebo že slouží jako brána, přes kterou jednou vyjdou démoni a zničí svět. Jiné legendy se točí kolem džina, který měl jámu vykopat pro jistého starověkého krále. Tak trochu vědečtější přístup říká, že jde jen o další závrt, jakých jsou na Zemi tisíce. Ale proč je tu pak přítomen zvláštní zápach?
Navštivte také:
Proč si nehrát se spiritistickou tabulkou?
Ten je přímo nesnesitelný a zabraňuje člověku sestoupit hlouběji než do 60 metrů. Nikdo ale netuší, co ho způsobuje. Hasim Osman, který nedaleko jámy sloužil jako voják, v rozhovoru uvedl, že v rámci základny se jim nikdy nepodařilo vyvrtat studnu. Vždy, když se dostali do jisté hloubky, z díry vyrazil strašný zápach a jakási mazlavá černá tekutina. Ropa to však nebyla. Předpokládá se, že celé podloží v okolí Barhútské studny je tímto zápachem protkané.
Vědecký výzkum je kvůli občanské válce v Jemenu momentálně nemožný, a tak si Barhútská studna svá tajemství ještě jistou chvíli zachová.