KuriozityObjevyVideoZáhady

VIDEO: Tajemství italských pyramid: Jaká civilizace je postavila?

Slyšeli jste už někdy o italských pyramidách? Většina lidí zřejmě asi ještě ne, protože ani historici se nemohou shodnout, jestli to vůbec pyramidy jsou. Archeologická obec se tak rozdělila na dva velmi protichůdné tábory, kde jedna skupina tvrdí, že to pyramidy jednoznačně jsou, protože existují jasné důkazy, ale druhá skupina tvrdí přesný opak, žádné pyramidy to prý nemohou být. Jak to tedy je s italskými pyramidami?

Pyramidy z Montevecchia
Na severu Itálie v regionu Lombardie v roce 2001 objevil při leteckém průzkumu v parku Montevecchia v údolí Curone Valley architekt Vincenzo Di Gregorio tři pyramidy. Další satelitní snímky v roce 2003 potvrdily, že tři vrcholy mají jednoznačný zřetelný tvar pyramid a podobají se na světoznámé egyptské pyramidy. S dalším šokujícím odhalením přišel italský archeolog Marco Varese, který dokonce tvrdí: „Sklon stěn všech tří staveb je 42 až 43 stupňů a jsou situovány podle souhvězdí Orionu, tak jako pyramidy v Gíze.“

Navzdory těmto neuvěřitelným skutečnostem nebyl na těchto místech učiněn žádný rozsáhlejší archeologický výzkum a drtivá většina archeologů se k tomuto objevu staví velmi skepticky. Pyramidy považují jen za jakési kopce, se kterými se pohrála matka příroda. Architekta Di Gregoria to však nenechalo chladným a ve spolupráci s geology, archeology a astrofyziky dospěl k závěru, že nějaká stará civilizace v dávné zatím nespecifikované době vytvořila tyto pyramidy na nábožensko-astronomické účely a nikoli na zemědělské, jak tvrdí někteří historici.

První pyramida je vysoká přibližně 50 metrů a nazývá se cypřišový vrch, neboť na vrcholku roste dvanáct cypřišů, druhá pyramida má na výšku 70 metrů a je ze všech nejpůsobivější, protože se podobá na stupňovitou pyramidu v egyptské Sakkáře. Třetí pyramida je dokonce vyšší než Cheopsova pyramida, protože měří až 150 metrů, je však zcela pokryta vegetací.

V květnu roku 2003 se k záhadným italským pyramidám vybrala i česká výprava, kterou vedl český cestovatel Jiří Matějka. Když první, nejmenší z pyramid našli pod nánosem hlíny a vegetace, byli velmi překvapeni, protože jak řekl Matějka „pod nánosem hlíny jsme obnažili kamenné desky spojené tenkou spárou.“

Heyerdahl byl dokonce přesvědčen o tom, že mezi Kanárskými ostrovy a Sicílií kdysi existovalo obchodní spojení

Na druhé 70-metrové pyramidě česká výprava našla dokonale opracované kameny a při nejvyšší pyramidě konstatovali, že ta je dost poškozená. Jejich závěr byl však jasný – pyramidy v parku Montevecchia jsou opravdu skutečné a nejedná se o žádné přírodní kopce. Archeologové, kteří spolupracovali s Di Gregoriem, odhadli věk italských pyramid dokonce až na 5 000 let! Jaká civilizace je tedy mohla postavit? To je stále záhadou, a tak to i zřejmě zůstane, dokud se neudělá rozsáhlý archeologický průzkum. Dokdy bude většina archeologů a historiků ignorovat tento neuvěřitelný objev?

Pyramidy na Sardinii a Sicílii
Pokud byste si mysleli, že toto byly první objevené pyramidy na italském území, neměli byste pravdu. V Itálii totiž můžete najít i další pyramidy. Jedna se nachází na severu ostrova Sardinie u města Sassari, kterou zkoumali archeologové již v 50. letech minulého století. Není to však typická pyramida, protože je jen devět metrů vysoká a k jejímu vrcholu vede 42 metrů dlouhá rampa. Na horní plošině kdysi stával chrám, který byl obložený leštěným kamenem.

V blízkosti této památky, která se nazývá Monte D’Accoddi, se však nacházejí rozvaliny staršího Zikkuratu (část mezopotamského chrámu), který v roce 3300 před Kristem zničil požár s obrovskou teplotou. O jaký požár se jednalo a kdo ho způsobil, nedokáží říct ani archeologové.

Název Monte d’Accoddi se dá přeložit jako Akkadská hora. V roce 1984 na vrcholu této stavby našli v podzemí dlouhou chodbu, v níž byla použita přesně stejná červená barva jaká se používala na výzdobu mezopotamských zikkuratů. Mohli se tedy před asi 3 tisíciletími na Sardinii vylodit staří Sumerové nebo Akkadi?

S další atypickou pyramidou se může pochlubit také italský ostrov Sicílie, kde v roce 2000 objevil slavný norský cestovatel a etnolog Thor Heyerdahl nedaleko města Pietraperzia dvanáct metrů vysokou stupňovitou pyramidu. Základna této pyramidy má rozměry 60×30 metrů a podle Heyerdahla jde jednoznačně o pyramidu, protože se velmi podobá pyramidám na kanárském ostrově Tenerife, které tam našel ještě v 90. letech minulého století.

Heyerdahl byl dokonce přesvědčen o tom, že „mezi Kanárskými ostrovy a Sicílií kdysi existovalo obchodní spojení“. Norský cestovatel to chtěl dokázat, ale v roce 2002 zemřel a sicilská pyramida šla do zapomnění. „Heyerdahlova“ pyramida však není na Sicílii jedinou, protože se tam má údajně nacházet nejméně deset dalších stupňovitých pyramid, z nich většina je podstatně vyšších než tato. Archeologové však ignorují i sicilské pyramidy a do žádného výzkumu se zatím nehrnou. Proč asi? Nezapadly by tyto italské pyramidy do jejich „zaškatulkované“ historie?

Videogalerie:

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.