Slovenské pohoří Tribeč (podle SAV Tribeč) se rozprostírá ve Fatransko-tatranské oblasti mezi městy Nitra, Partizánske a Zlaté Moravce. Má tak podobu trojúhelníkového výběžku do Podunajské nížiny, a proto mnozí zdejší lidé této oblasti neřeknou jinak než Tribečský trojúhelník.
Pro mnohé to je jakási paralela se známým Bermudským trojúhelníkem, protože i v pohoří Tribeč se už nevysvětlitelně ztratilo několik lidí. Jakou záhadu ukrývá záhadný slovenský trojúhelník?
Neobjasněné a zdokumentované zmizení
Podivná historie pohoří Tribeč se začala psát v listopadu roku 1929, kdy se místní 47-letý hajný Štefan Sams vydal na obhlídku lesa. Přestože toto pohoří znal jako vlastní dlaň, z lesa se už nikdy nevrátil. Myslivce sice mohlo v lese napadnout nějaké divoké zvíře, ale nenašlo se po něm absolutně nic, jako kdyby se pod zem propadl. Pátrací skupina ho v lese hledala tři měsíce, ale bezúspěšně, žádné kusy šatstva, jeho osobní věci ani zbytky těla se nikdy nenašly. Kam myslivec zmizel, nedokáže dodnes nikdo vysvětlit.
V roce 1930 se v pohoří Tribeč ztratila 18-letá dívka jménem Marie Šlajserová. Byla to studentka z Mankoviec, která si takto zkrátila cestu do obce Zlatno k jejím příbuzným. I po mladé studentce se jakoby slehla zem a už se nikdy nenašla.
Další zdokumentovaný případ je z roku 1939, kdy v tehdejším městě Baťovany (dnes Partizánske) pracoval dělník Walter Fischer. Baťův zaměstnanec se toho roku v zimě vydal na procházku k Černému hradu a tři měsíce byl nezvěstný. Přestože po něm v lese pátrali policisté, nepodařilo se ho najít.
Po třech měsících se však záhadně objevil nedaleko Zlatých Moraviec, kde ho lidé našli v bezvědomí a s popáleninami po celém těle. Ze svého záhadného zmizení se už nikdy nevzpamatoval. Po propuštění z nemocnice totiž ztratil paměť, nemluvil a na běžné podněty reagoval velmi vyděšeně. Svůj život nakonec dožil v Ústavu pro duševně choré v Žilině.
V roce 1954 se zase v lese v pohoří Tribeč našla mrtvola neznámého muže, kterého se nikdy nepodařilo identifikovat.
V únoru roku 1966 se pod pohořím Tribeč našlo auto s bratislavskou espézetkou, které patřilo manželům. Ti byli již delší dobu nezvěstní, ale jejich těla se v autě ani v jeho okolí nenašla. Ani pátrání policistů v zdejším lese nepřineslo žádné výsledky, jejich těla se dodnes nenašla.
Obyvatelé obce Skýcov si zase pamatují na případ zmizelého Čecha Antonína Topila z roku 1980, který bydlel v malém domě na okraji vesnice. 76-letý důchodce podle místní pošťačky několik týdnů neotvíral dveře. Tehdejší četníci jeho dům proto násilně otevřeli, ale ukázalo se, že nebyl ani v domě, přesto, že dům byl uzamčen klíčem zevnitř. Po důchodci ani po násilném vniknutí nebyly nalezeny žádné stopy. Soud později českého důchodce prohlásil za mrtvého.
Posledním zmizelým člověkem je důchodce Jaroslav Buranský z obce Žirany, který se v červnu roku 2012 vybral do lesa na houby. Starý muž je od té doby stále nezvěstný, ale policejní pátrání stále pokračuje.
Jsou to opravdu fakta, nebo jen výmysly?
Všechny tyto údajně zdokumentované případy (kromě toho posledního z roku 2012) však mají společného jmenovatele. Autoři všech článků, které se týkají zmizelých lidí z pohoří Tribeč čerpali pouze z jednoho zdroje (kromě některých policejních), kterým byl článek z roku 1999 – Příběhy Tribeč: Expedice (Expozice).
Jeho autorem byl Čech jménem Viktor Lošťák, který používal pseudonym Howadoor. Celý text vypadá velmi důvěryhodně, několik jmén a detaily se dají snadno ověřit, ale některé informace a „fakta“ jsou tam těžko ověřitelná. To ostatně potvrdil i novinář Ľubomír Sedlačík, který zveřejnil e-mailovou komunikaci s Viktorem Lošťákem, kde se sám Lošťák alias Howadoor přiznal k tomu, že většinu příběhu si vymyslel.
Mohou být tedy záhadné zmizení lidí a některé údajné výpovědi místních obyvatel jen výmyslem jednoho člověka, který se sám k tomu přiznal? Záhada pohoří Tribeč je totiž opět popularizovaný díky známému slovenskému spisovateli Jozefu Karikovi, který napsal mysteriózní thriller Trhlina. V knize si autor pohrál s některými fakty a událostmi, které se zde odehrály, které dokonale proplétá s příběhem a vytvořil pro mnohé lidi děsivý román.
Legenda o pohoří Tribeč a záhadných zmizení lidí tak opět ožívá. Co je však pravda a co je vymyšlené, nechává i Jozef Karika na čtenářích. Ukrývá tedy slovenské pohoří Tribeč děsivé tajemství, nebo se s lidmi zahrává jen jejich představivost? Záhada pohoří Tribeč je tak stále nevysvětlená.
Videogalerie:
Chtěl bych se zeptat, jestli je to video vaše?
public