Sluch pomocí kůže, a další smyslová dobrodružství
Laboratoř Davida Eaglemana zaměřená na vnímání se sice nachází v přízemí Baylor College of Medicine, ale atmosféra je zde mnohem kreativnější a spíše typu think tank (instituce zabývající se výzkumem či analýzou) než u chladných akademických enkláv bývá. Stěny jsou smaltované na nákresy suchými psacími potřebami a označeny improvizovanými skicami, šipkami a slova jako SYNESTEZIE jsou psána dětským hůlkovým písmem. Šálky od kávy jsou pokryté seznamy úkolů, které je třeba udělat.
Režisér laboratoře, Eagleman doufá, že získá náhled na to, jak mozek vytváří realitu, a jeho metody jsou nekonvenční, jako prostory, kde on a jeho tým pracuje.
Současný výzkum
Vstupujeme do velmi zajímavé etapy lidské historie, nyní můžeme začít do těla importovat technologii, která rozšíří naše přirozené smysly nebo vnímání světa. Nyní, jako biologické bytosti, můžeme sledovat opravdu jen malou část toho, co se kolem nás doopravdy děje. Samozřejmě, nekonečně mnoho a nekonečně málo – naše mozky nejsou nastaveny, aby něco takového pochopily. Dokonce ani v prostorovém měřítku nevidíme vše.
Tak například elektromagnetické záření, tady je pouze malý proužek toho, co vidíme a to nazýváme viditelné světlo. Avšak celý zbytek spektra – rádiové, televizní, gamma, rentgenové a třeba záření z mobilních telefonů jsou pro nás neviditelné jednoduše proto, že na to nemáme smyslové receptory (nedokáže vnímat jejich vlnovou délku: vzdálenost mezi sousedními hřebeny nebo duly vln). Takže ČT 1 právě prochází Vaším tělem, ale Vy to nevíte, neboť nemáte smysl, kterým byste to zachytili. Ukazuje se, že to co vidíme, je pouze jedna trilióntina celého spektra, takže většina dění jde skutečně mimo nás. Co si myslím, že je opravdu zajímavé, je jak neustále tlačíme technologii ve vývoji dál a dál, dokážeme data z těchto neviditelných částí světa sbírat a s nimi „krmit“ naše mozky.
Třeba had vidí v infračerveném spektru a včely v ultrafialovém. Neexistuje důvod proč bychom nemohli vytvářet taková zařízení a napojit je přímo k mozku. A to je také jedna z věcí, na které se v mé laboratoři právě pracuje, smyslová vylepšení a smyslové náhrady. Začnu smyslovými náhradami. Zrovna sestavujeme vestu pro lidi, kteří přišli o sluch. Na vestě se nachází mikrofon, jež snímá zvuk a převádí ho na vibrace. Je to takový malý vibrující motor podobný těm, které naleznete v mobilních telefonech. A to je to, co vlastně dělá. Zpracováváme digitální signál na sluchový datový proud a tím potom krmíme tělo, takže poté člověk bude pomocí kůže schopen slyšet. Ano, zní to bláznivě, ale pamatujte, že zvuk je vlastně jen rozvibrovaný vzduch a tento vjem se poté změní na elektrický signál v našem mozku. Takže to, co děláme je, že jsme použili jiný atypický kanál, jenž se zase v hlavě mění na základní elektrický signál.
Zdroje: http://bigthink.com/think-tank / http://bigthink.com/in-their-own-words