Záhada kolonie Roanoke: Kam zmizela bez stopy stovka lidí?

Přesně 4. července 1584, 192 let předtím, než USA vyhlásila nezávislost od Velké Británie, přistála u pobřeží Nového světa anglická loď. Velel jí sir Humphrey Gilbert, který si umínil, že založí kolonii na ostrově Roanoke, který dnes patří Severní Karolíně. Opravdu se mu to podařilo, úspěch však netrval dlouho. Kolonisté se o pár let později jakoby vypařili a dodnes nikdo neví, co se s nimi stalo. Jaké je tajemství kolonie Roanoke?

Trvalo tři roky od okamžiku, kdy Gilbert dorazil k Roanoke, aby se rozhodlo, že ostrov je opravdu vhodný k založení kolonie. Se souhlasem britské koruny se tedy do Nového světa vydalo 115 lidí, kteří měli Roanoke osídlit.

Guvernérem kolonie se stal John White, mezi usedlíky oblíbený a organizačně schopný muž. Zdálo se, že pod jeho vládou bude osada prosperovat, ale opak byl pravdou.

Kolonisté se totiž začali setkávat s domorodci z kmene Kroatia a nešlo o příjemné setkání. Násilí vyvrcholilo, když jednoho z usedlíků při hledání krabů zabil domorodec. Whiteovi „poddaní“ začali na guvernéra tlačit, aby se vrátil do Anglie a požádali o ozbrojenou podporu. V roce 1588 opravdu odešel.

Jeho návrat se však zpozdil, vypukla totiž válka Velké Británie se Španělskem. Na Roanoke se vrátil až v roce 1590 a zůstal v šoku.

Našel opuštěný ostrov. Po kolonii a jejích obyvatelích nebylo téměř žádné stopy. Jedinou byla slova Croatoana vyryté do plotu a CRO vyřezané do stromu. Co se mohlo stát za dva roky, které John White strávil v Evropě?

Spojili se domorodci
Někteří historici se domnívají, že kolonisté si řekli „dost“ a přizpůsobili se životnímu stylu domorodců myslíc si, že guvernér na své misi s prosbou o pomoc selhal. Protože mnozí novousedlíci s Kroaťany vycházeli v dobrém, může být tato hypotéza pravdivá, a to navzdory násilnostem. Vysvětlovalo by to nejen slova zanechané jako stopy, ale i fakt, že se nenašly důkazy o boji a kolonie zmizela do posledního domu a užitečného předmětu.

Zabili je Španělé
Jako téměř každá válka, i ta mezi Británií a Španělskem si vyžádala civilní oběti. Je možné, že k Roanoke dorazily španělské lodě a kolonisty jednoduše pozabíjeli. Šlo o první a jedinou osadu Angličanů v Severní Americe a její zničení mohlo vážně podrýt morálku nepřítele. Z Floridy, kde byly Španělé usazeni, to měli na Roanoke jen asi tisíc kilometrů.

Zabili je domorodci
Vyřezaná slova nemusela nutně znamenat, že se kolonisté rozhodli sžít s Kroaťany. Není vyloučena ani možnost, že je jednoduše domorodci porazili a pozabíjeli. Chybějí však stopy po boji. Nebyly nalezeny žádné kosti obětí či zbraně.

Jednoduše odešli
Když se jejich guvernér nevracel, mohli si kolonisté říci, že potyček s domorodci a relativní blízkosti Španělů mají už dost. Otázkou však je, kam mohli odejít. Neměli možnost přepravit se zpět do Evropy a divočina dnešní Severní Karolíny jim příliš mnoho možností na lepší život nenabízela.

Je záhadou, co se s více než stovkou lidí stalo. Neví se, zda je postihl násilný osud, nebo se rozhodli najít lepší místo pro život, než jakým byla ostrovní kolonie. Nebo je postihlo něco zcela jiného? To zřejmě navěky zůstane tajemstvím.

Exit mobile version