ZáhadyZe zpráv

Potopení Titanicu: mohla záhadná loď zachránit cestující?

Příběh Titanicu zná asi každý. Toho času největší osobní loď na světě narazila v noci 14. dubna 1912 na ledovec a do jejích útrob se začaly valit tisíce litrů vody. Netrvalo dlouho, dokud se ponořila na dno chladných vod Atlantiku, a spolu s ní i přes 1500 pasažérů. Mohl být však počet obětí menší, kdyby do tragédie zasáhla tajemná loď?

Pár minut po kolizi Titanicu s ledovcem odevzdal šéfkonstruktér plavidla Thomas Andrews kapitánovi Edwardu Smithovi a řediteli lodní společnosti White Star Line Bruceovi Ismayil seznam škod. Situace pro posádku a pasažéry nevypadala růžově. Andrews dvěma nejdůležitějším osobám na palubě v podstatě oznámil, že nejslavnější parník světa bude zanedlouho minulostí.

Tajemná loď na obzoru
Kapitán vydal jednoznačné rozkazy: do záchranných člunů mají nejprve nastoupit ženy a děti. Jeho posádka se snažila zabránit panice. Když se lidé začali shromažďovat na horní palubě, všimli si na obzoru světlo. Mnozí z nich si v té chvíli kladli otázku, zda náhodou nepřichází záchrana.

V zoufalé situaci se chytali pověstné slámky. Světlo mohlo pocházet jedině z paluby jiné lodi. Mnozí přeživší později tvrdili, že šlo o loď Californian, jejíž pohyb v blízkosti Titanicu byl dobře zdokumentován. Důstojníci však hovořili o zcela jiném plavidle, které se mělo nacházet právě mezi potápějícím se gigantem a Californianem.

Teorie se množí
Existuje několik teorií o tom, jaká byla identita tajemné lodi. Nejčastěji se zmiňuje Samson, norské plavidlo, jehož posádka lovila tuleně. Ty v této části oceánu přebývali právě na ledovcích, jejich lov se však považoval za pytláctví a zákony ho přísně odsuzovali.

Když se Titanic potápěl, posádka vystřelovala světlice v naději, že si jich všimne jiná loď a přijde parníku na pomoc. Je však možné, že se stal přesný opak. Posádka Samsona v obavách, že Titanic je lodí mužů zákona, se z oblasti raději vypařila, aby se náhodou nepřišlo na její ilegální činnost.

Dokonce i Stanley Lord, kapitán parníku Californian, tvrdil, že nedaleko Titanicu byla jiná loď, protože posádka by jinak světlicemi neplýtvala. Údajně si myslel, že jde jen o komunikaci mezi Titanicem a jinou lodí, a také proto nepřišel potápějící se lodi na pomoc.

Samson v přístavu
Kvůli svědectví Stanleyho Lorda a jeho posádky začali výzkumníci teorii o přítomnosti Samsona při Titanicu rozpitvávat. Šlo o náročné pátrání, nakonec se však podařilo zjistit, že v noci 14. dubna 1912 se norská loď nacházela v přístavu na Islandu. Kotvila tu kvůli nevyhnutelným opravám a rozhodně se nemohla plavit nedaleko místa jedné z největších námořních tragédií v dějinách.

Proto začala zejména pozůstalých po obětech potopení Titanicu trápit jedna otázka: nebyla celá tajemná loď jen výmyslem Lorda a jeho posádky? Čelily totiž obviněním z nedbalosti a z neposkytnutí pomoci plavidlu v nouzi. Tvrzení, že světla z paluby Titanicu považovali za způsob komunikace s jinou lodí, jim během procesu výrazně pomohly.

Existují však i jiné teorie. Část lidí, kteří se věnují ztroskotání Titanicu, si myslí, že světla záhadné lodě byla ve skutečnosti odrazem světel hvězd na mořské hladině, které v kombinaci se stresem posádky a obecnou panikou vyvolaly dojem, že jde o loď. Nejdivočejší teorie zase hovoří o přítomnosti neidentifikovatelného létajícího objektu známého jako UFO.

Zda se tedy při Titanicu opravdu nacházela tajemná loď, která mohla zachránit desítky životů, se zřejmě nikdy nedozvíme. Přesto však potopení jednoho z největších parníků všech dob zůstává mementem toho, že silám přírody nemůže občas konkurovat důvtip ani těch nejlepších konstruktérů.

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

1 komentář

  1. V prípade neznámej lode mohlo ísť tazko len o odraz hviezd keďže okrem stoziarovych svetiel bolo počas noci vidieť aj jej pozičné svetla (červené a zelené) podľa toho ako bola loď natočená k Titanicu. Pravobočné a lavobočné svetla videl napríklad štvrtý dôstojník Boxhall. A keďže z výpovedií dôstojníkov Californianu Stonea a Gibsona vieme, že sa Californian počas noci otáčal v smere hodinových ručičiek a že tým pádom Titanicu ukazoval najskôr zelene a neskôr aj červene pozičné svetlo, je vec jasná. To, že bol neznámou loďou parník Californian sa vie už dlho a také boli aj závery obidvoch vyšetrovacích komisii v Amerike a v Británii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.