Záhada zmizelé posádky vzducholodě: 75 let zůstává nevyřešena
Když v srpnu 1942 havarovala vzducholoď L-8, záchranáři a zdravotnický personál byli na místě během několika minut. To, co tam našli, je však překvapilo. Kabina byla prázdná, její dvoučlenná posádka chyběla.
Během roku 1942 byl konečný výsledek druhé světové války stále velmi nejistý a Spojené státy americké se obávaly japonské invaze na své západní pobřeží. V únoru 1942 Japonci napadli rafinérii v kalifornské Santa Barbaře v Kalifornii a mnozí lidé se obávali, že budou následovat další útoky. Armáda reagovala na tyto obavy vysláním několika skupin vzducholodí na monitorování nepřátelské činnosti podél pobřeží.
L-8 vzlétla krátce po šesté hodině ráno 6. srpna 1942 a měla pátrat po japonských ponorkách. Opustila základnu na ostrově Treasure Island v sanfranciském zálivu a vydala se nad moře. O dvě hodiny později ji svědci viděli jižně od San Francisca. Očividně měla problémy a letěla příliš nízko. Škrtla o útesy na pláži, poškodila několik střech rodinných domů, na místní golfové hřiště shodila jednu ze svých hlubinných náloží a nakonec spadla na zem.
Jak už jsme uvedli, kabinu našli záchranáři prázdnou. Padáky v ní byly úhledně složené, ale chyběly záchranné vesty. To bylo pochopitelné, členové posádky je museli mít během letu povinně na sobě. Nafukovací člun byl také v kabině, vysílačka fungovala, i paliva bylo dost, ale baterie byly vybité. Utajované dokumenty se také stále nacházely na palubě.
Co se vlastně stalo?
Ve vzducholodi L-8 měly být dva muži: poručík Ernest Cody a jeho kolega Charles Adams. Cody si vysloužil průkaz pilota v roce 1941, Adams měl nalétáno přes 2 200 hodin. Nikdo si neuměl vysvětlit, jak mohli zmizet.
Začaly se vynořovat nejrůznější hypotézy. Říkalo se, že muži chtěli dezertovat z armády a vymysleli důmyslný plán útěku. Jiní říkali, že jeh zajala japonská ponorka, další zase, že jeden zabil druhého a pak nafingoval vlastní smrt. Nejschůdnější odhady se týkaly poškozených dvířek na dně kabiny, přes které muži vypadli. Naopak ty nejšílenější mluvili o únosu mimozemšťany.
V následujících měsících se také objevili „zaručená“ svědectví, že piloty někde viděli. Jedno pocházelo dokonce i od Codyho matky. Ta prý syna viděla v roce 1943 ve městě Phoenix a podle jejích slov vypadal, jakoby utrpěl vážný šok, nebo jakoby se u něj projevila mentální porucha.
Jisté je jen to, že krátce před letem ze vzducholodě vystoupil mechanik J. Riley Hill. Měl letět, ale zjistil, že vzducholoď je v důsledku vlhkosti přetížená a raději nenastoupil, aby ji ještě více nezatížil. V 6:03 L-8 vzlétla a měla provést čtyřhodinový pátrací let. V 7:42 se posádka ozvala, že spatřila na moři olejovou skvrnu. Ta naznačovala přítomnost japonské ponorky v oblasti. Šlo o poslední zprávu, kterou piloti vyslali.
Svědci ze dvou lodí tvrdili, že L-8 byla ve vzduchu ještě nejméně hodinu. Dokonce proletěla jen ve výšce deset metrů nad hladinou těsně vedle jednoho z plavidel a bylo vidět, že v kabině jsou dva muži. Přibližně v 9:00 L-8 vzdala pátrání a vydala se směrem k San Francisku. Na vzletové základně už se o její posádku začali obávat, protože dlouho nevyslala žádný signál. Požádali tedy i civilní piloty, aby po ní pátrali. V 10:50 se ozval pilot, který viděl L-8 nedaleko mostu Golden Gate. Prý se mu zdálo, že stroj je pod kontrolou. V 11:00 vidělo vzducholoď pátrací letadlo vyslané ze základny. Vznášela se ve výšce asi 700 metrů, ale očividně ji někdo nadále pilotoval. V 11:15 ji však již bylo ze země vidět poškozenou s prohlubní uprostřed vaku. Očividně ji poháněl pouze vítr, a to až do momentu, dokud se zhroutila. Co v kabině záchranáři našli už víte. I po více než 75 letech však zůstává stejnou záhadou, kam se poděla těla pilotů.