Záhadná rádiová zpráva z jižního pólu
Americký polární badatel Richard Evelyn Byrd v roce 1926 přeletěl letadlem severní pól a v roce 1929 jižní pól. Během legendárního přeletu přes jižní pól existuje podivná část rádiové zprávy, kterou Byrd vyslal do rozhlasového éteru. Byla tak neuvěřitelná, že tato pasáž byla ze zprávy zcela vystřižena a celý záznam cenzurován. Proč? Co Byrd na jižním pólu viděl?
Jižní pól bez sněhu a ledu?
29. listopadu 1929 v éteru rozhlasu zazněl Byrdův popis toho, co právě na jižním pólu vidí. Byrd v okamžiku jak se vynořil z husté mlhy popisoval, že vidí zemi bez ledu a sněhu, kde viděl jezera, vegetaci a také zvířata, která se podobaly losům a velkým bizonům. V blízkosti těchto zvířat dokonce zpozoroval lidi. Rádiová zpráva sice byla upravena a cenzurována, ale ještě donedávna žilo mnoho svědků, kteří si na tento nepravděpodobně znějící popis jižního pólu velmi dobře pamatují. Úřady dokonce zašli až tak daleko, že stostranový zápis celé zprávy byl odstraněn ze všech archivů a knihoven. Čeho se úřady vlastně báli?
Rádiový záznam, o kterém se ví
Na celý přenos si svého času vzpomněla i soudní reportérka Emily Ingramová z Miami, která v 70. letech minulého století rozhlasový přenos přesně popsala, a nebyla jediná. V roce 1929 kdy probíhal Byrdův let přes jižní pól bydlela i se svou rodinou v Bostonu. Pár dní před legendárním letem, podle slov Emily, koupil otec nové rádio.
Jak popisuje Emily, její matka se velmi zajímala o Byrdův let a dobře věděla i o tom, že vše bude přenášet i bostonská rozhlasová stanice. Emily mluvila o tom, jak Byrd popisoval vše co vidí, tedy led a sníh. Během přenosu však nastaly jakési poruchy ve spojení a náhle velmi jasně a zřetelně slyšeli hlas admirála Byrda. Ten doslova říkal toto:
Podívej se! Vidíš to? Vždyť tam dole je tráva. Šťavnatá tráva. Jak je zelená. Všude jsou květiny, jaká krása. A podívej se na ty zvířata. Vypadají jako losy a tráva jim sahá až po břicho. A podívej se! Jsou tam i lidé! Zdají se být udiveni, že vidí letadlo.
To byla jedna z velmi podivných zpráv, které Byrd během přenosu řekl.
Jak si Emily vzpomíná, pak z rozhlasu bylo slyšet opět nějaké poruchy, a v éteru zazněla hudba. Rozhlasový přenos slyšeli i jejich sousedé, ale nikdy nedostali vysvětlení, co se vlastně stalo a zda Byrd skutečně viděl to, co popisoval. Emily velmi chtěla znát pravdu, a proto napsala i rodině Richarda Byrda, ale odpověď nikdy nedostala.
Jak to vlastně s jižním pólem je?
Richard Byrd však až do své smrti v roce 1957 potvrzoval všechno to, co zaznělo v éteru rozhlasu a co sám řekl. Nikdy to nepopřel! V letech 1946 a 1947 v Antarktidě dokonce řídil operaci Higjump. Při této vojenské operaci prý všichni účastníci také viděli na některých místech krásnou vegetaci. O oblastech bez ledu na jižním pólu informovala dokonce i německá expedice Schwabenland, která proběhla v letech 1938 a 1939. Němečtí piloti hydroplánů tehdy popisovali kopcovité území, které bylo zcela bez ledu a nacházely se tam i jezera.
Jaké tajemství tedy skrývá Antarktida? Proč se veřejnost nemá dozvědět to, že jižní pól není jen sníh a led, ale že tam existují i území zarostlé trávou? Odhalil Richard Byrd ve svém rozhlasovém vstupu přímo z jižního pólu něco, co mělo být před veřejností navždy skryté? Pravdu se jen tak lehce nedozvíme, vždyť kdo už by se vybral na Antarktidu, aby si ověřil, jaká je skutečná pravda.