ParaMag

Africký kmen a jeho znalost astronomie: Navštívili ho kdysi mimozemšťané?

 Rychlé zprávy

Africký kmen a jeho znalost astronomie: Navštívili ho kdysi mimozemšťané?

Africký kmen a jeho znalost astronomie: Navštívili ho kdysi mimozemšťané?
11 května
20:13 2020

Jak se mohou členové kmene, který byl staletí odříznut od moderní civilizace, modlit k pouhým okem neviditelným vesmírným objektům? Dogoni, kteří žijí v západní Africe, jsou i dnes tak trochu záhadou, kterou ještě věda nerozlištila.

Životní styl Dogonů se v průběhu posledních 50 let výrazně změnil. Stali se turistickou atrakcí a tomu přizpůsobili i své chování. Jenže v 30. letech 20. století žili stále poměrně jednoduše, živili se převážně lovem a sběrem plodů a nepřicházeli velmi do kontaktu s okolními kmeny.

Hvězda Sirius B je pouhým okem neviditelná a na její pozorování potřebujete teleskop. Když ale v 30. letech navštívil Dogony antropolog Marcel Driaule, zjistil, že kmen o existenci této hvězdy už dávno ví a říká ji Po Tolo. A nejen to. Dogon věděli o existenci bílého trpaslíka, který se nachází vedle Sirie B, znali tvar i délku jeho orbity a dokonce věděli, že jde o poměrně hustou hvězdu. Antropologovi také prozradili, že v souhvězdí je ještě další hvězda, které říkají Emma Ya. Tu se však astronomům dosud nepodařilo najít.

Z ústně tradované historie Dogonů vyplývá, že je kdysi navštívili obojživelné bytosti ze Sirie B. Své znalosti měly tyto bytosti, které kmen označuje jako Nommos, prozradit Dogonům. Z toho měla vyplývat jejich znalost Siria B a jeho okolí.

V 30. letech už svět o hvězdě Sirius B dlouho věděl. Objevily se tedy tvrzení, že někdo z civilizace už dříve kontaktoval Dogony, ale kmen o takovém setkání buď nemluvil, nebo si na něj prostě nevzpomínal, protože měl pouze ústně tradovanou historii. To by však znamenalo, že dotyčný měl výborné znalosti z astronomie a dokázal se o ně podělit s kmenem, který dosud neměl povědomí o tvaru orbit či hustotě hvězd.

Zdá se, že mimo těchto poměrně odborných znalostí nevěděli Dogoni v 30. letech o astronomii nic víc. Je tedy pravděpodobné, že informace o hvězdě Sirius B a její sousedovi dorazili ke kmeni zvenčí. Ufologové se přiklánějí spíše k názoru, že kmen před tisíci lety opravdu navštívili mimozemšťané. Antropologové jsou opačného názoru a tvrdí, že informace se k Dogonům dostali od jiných lidí. Ale jelikož chybí hmatatelné důkazy a dá se spoléhat pouze na ústní tradice, stejně dobře můžeme věřit oběma verzím.

Štítky
Sdílej

Autor článku

k0m1s

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Related Articles

0 komentářů

Žádný komentář!

Není tu žádný komentář, chcete být první?

Napsat komentář

Napsat komentář