Bloody Mary

Dá se vyvolat přízrak Krvavé Mary?

Možná jste se už i vy doslechli o přízraku, který se má údajně zjevovat o půlnoci v zrcadle. Přízraku se říká Krvavá Mary, a po západní Evropě a Severní Americe koluje množství historek o tom, komu a kdy se zjevila. Vyvolání přízraku prý není vůbec složité. Jaká je pravda o tomto fenoménu?

Legenda o děsivém přízraku
Původ legendy o přízraku Krvavé Mary je nejasný. Někteří historici a spisovatelé si myslí, že přízrak by mohl být spojen s královnou Anglie a Irska Marií I. Tudorovou, které se říkalo i Krvavá, protože se svými oponenty zacházelo velmi krutě. Jiní si zase myslí, že by se legenda mohla spojovat se skotskou královnou Marií Stuartovnou, která byla popravena na rozkaz anglické královny Alžběty z rodu Tudorovců. Zřejmě však ani jedni ani druzí nebudou mít pravdu, protože zprávy o vyvolávání Krvavé Mary se začaly objevovat až v 60. letech minulého století.

Přízrak Krvavé Mary – fakt nebo fikce?
O tom jak vyvolat přízrak Krvavé Mary se v Encyklopedii amerického folklóru slovy americké spisovatelky Lindy S. Watsové píše toto: “Bloody (Krvavá) Mary známá také jako Mary Worth nebo Mary Jane, je zjevení, které se dospívající snaží přivolat prostřednictvím speciálního rituálu se zrcadlem”. O co tedy jde? Pokud se prý člověk postaví před zrcadlo v tmavé místnosti, kdy v ruce drží svíčku, a začne odříkávat jméno Krvavá Mary, nejlépe v angličtině, tedy Bloody Mary, přízrak by se měl objevit. Podle různých svědectví člověk nejprve ucítí chladný vánek, zrcadlo se zamlží, a zjeví se v něm postava zohavené ženské bytosti. Říká se, že rituál bude fungovat lépe, pokud si překřížíte prsty nebo zvoláte – “Zabil jsem tvé dítě.”

Krvavá Mary je podle jedné legendy jakousi opuštěnou nevěstou, která má podobu znetvořené nebo bezhlavé ženy. Jiná legenda zase říká, že jde o matku, která přišla o své dítě. Krvavá Mary má být velmi krutá a pomstychtivá, a proto se nedoporučuje podobný rituál dělat. Co je však zakázáno to nejvíce chutná, a proto se mnozí lidé, kteří vyvolávali tento přízrak, ptají, co se jim to vlastně v zrcadle ukázalo. Vysvětlit se to pokusila kanadská spisovatelka a profesorka na univerzitě ve městě Alberta Gail de Vos, která říká, že jde jen o jakousi optickou iluzi. Ta má vzniknout pod vlivem tmavého prostředí a samozřejmě atmosférou strachu. Lidé podle ní vidí jen siluetu své vlastní hlavy nebo barevný odraz světla, což může vyvolat pocit, že vidíte přízrak.

Každý má však možnost vyzkoušet si, zda je něco pravdy na této podivné legendě, a zda se přízrak v zrcadle opravdu objeví. Stačí postupovat podle “instrukcí” těch, kteří to už vyzkoušeli, a samozřejmě nezapomenout i na potřebnou dávku odvahy. Pravdivost legendy není zpochybněna, ale ani potvrzena. Některým se prý přízrak objeví, jiným ne. Vyzkoušeli byste to i vy?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *