Zatajili nám vědci průlomový objev na Marsu?

Určitě si mnozí vzpomenete na to jak 21. listopadu roku 2012 obletěla celý svět zpráva, že americká sonda Curiosity objevila na Marsu něco průlomové, co údajně otřese celou planetou Zemí, a zapíše se to do dějin. Celý svět čekal na další vyjádření vědců z NASA, které mělo být o pár dní. Lidé však zůstaly zklamáni. Tají nám NASA průlomový objev z Marsu?

Jak zpozorněl celý svět
Šéf vědecké mise Curiosity John Grotzinger doslova šokoval média, když prohlásil: “Máme údaje, které patří k těm, co se zapíší do učebnic dějepisu. Vypadá to opravdu dobře.” Později ještě médiím řekl, že výsledky analýz z chemické laboratoře sondy prý otřesou celou planetou Zemí. Po tomto šokujícím prohlášení už nechtěl nikdo z vědců nic prozradit, a všichni hráli mrtvého brouka. Americký úřad NASA slíbil, že další zprávy poskytne o pár dní později. Světoví vědci, ale i obyčejní laici toužebně očekávali zprávu NASA, co to sonda na Marsu vlastně objevila, a spekulovalo se o různých teoriích. později jeden člen týmu Curiosity George Elachi koncem listopadu novinářům prozradil, že “Curiosity zřejmě objevila jednoduché organické molekuly”. Znamenalo by to tedy, že na Marsu existuje život? Světoví odborníci si to vůbec nemysleli, protože podle nich nález organických molekul nemusí hned znamenat přítomnost života. Organickými molekulami jsou vlastně sloučeniny, které obsahují uhlík, a tyto se běžně nacházejí i ve vesmíru. Pokud měl být proto nález organických molekul proklamovaným převratným objevem, proč tolik vzrušení?

Zametlo se vše pod koberec?
Lidé, kteří toužebně očekávali nové informace ohledně revolučního objevu na Marsu dostali o pár dní velmi studenou sprchu. Vedoucí mise Curiosity Guy Webster novinářům řekl, že sonda na Marsu nenašla nic, co by ohromilo laickou veřejnost. Podle NASA stálo za celým prohlášením Johna Grotzingera jen prvotní nadšení, a vědec se prý nechal kvalitou vzorků jen unést. Ukvapená slova Grotzingera byly prý rychlejší než samotná analýza vzorků. Guy Webster řekl: “Grotzinger byl nadšen kvalitou analýzy vzorků právě v době, kdy byl v jeho kanceláři novinář. Stejně nadšený byl vždy v minulosti a bude vždy v budoucnu,” a pak ještě dodal – “v této fázi zařízení sondy neprokázalo žádný konečný důkaz o organických látkách na Marsu”. Tím se prakticky dementovali i slova George Elachiho, který předtím hovořil o objevu marťanských organických molekul. Po těchto slovech zůstaly novináři velmi zklamáni, a laická veřejnost začala podezřívat vědce z NASA, že úmyslně něco zatajili.

2106655Stálo za vším jen nadšení Johna Grotzingera, který chtěl být první, který to veřejnosti řekne, no uspěchal se nebo našli vědci opravdu něco převratného, což však bylo třeba před veřejností alespoň prozatím utajit? Jsou prvotní uniklé informace dvou vědců důkazem toho, že NASA má ve svých řadách lidi, kteří chtějí převratné objevy prezentovat veřejnosti, ale úřad se je snaží stále ututlávat? Mohou mít někteří vědci obavy z toho, jak by lidé reagovali na případný mimozemský život? Odpovědi na tyto a podobné otázky chybí, a zřejmě se jejich veřejnost ani tak brzy nedozví. Pravda je ve hvězdách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *