
Tajný spolek, který rozhoduje o osudu světa, je předmětem obrovského množství konspiračních teorií. Tajné spolky ale opravdu existují a členství v něm je výsostně exkluzivní záležitostí. Do následujících čtyř se dostanou jen vyvolení.
Lebka a hnáty
Tento tajný spolek založil v roce 1832 na Yaleově univerzitě obchodník William Russell. Jejími členy byli v průběhu dějin až tři američtí prezidenti: William Howard Taft, George Bush starší a jeho syn. O propojení spolku na orgány moci tedy nemůže být pochyb. Nábor do organizace probíhá každé jaro z nových studentů.
Ani ti, kteří již studium ukončili, na své bývalé kolegy z řad spolku nezapomínají. George Bush mladší si například vybral pět členů spolku do vlády poté, co se stal prezidentem. I současný americký ministr zahraničí John Kerry kdysi byl členem Lebek a hnát. Stanovy organizace, jakož i cokoliv, co si členové na její půdě řeknou, podléhá přísnému utajení. I díky tomu se kolem Lebek a hnát šíří závoj tajemství.
Rytíři zlatého kruhu
Období v polovině devatenáctého století bylo ve Spojených státech amerických mimořádně turbulentní. Šířily se hnutí na zrušení otroctví, ale vznikaly i spolky, které chtěly obchodování s lidmi zachovat. Jedním z nich byli i Rytíři zlatého kruhu. Spolek založil v roce 1854 doktor George W.L. Bickley a zpočátku měl pět členů. Cílem spolku bylo shromáždit dostatečný počet lidí na kolonizování severního Mexika, kde by obchod s otroky vzkvétal.
V roce 1861 ale vypukla občanská válka a záměry členy společenství se změnily. Rozhodli se podporovat konfederační vládu a začali nabírat nové členy. Rytíři zlatého kruhu zorganizovali například i útok na Federální arzenál v texaském San Antoniu či napadení novin Alamo Express, které podporovaly Unii. V roce 1862 se působení spolku rozšířilo do čtyř států s koncem války ale členů rapidně ubylo a aktivity spolku začaly podléhat přísnému utajení. Existuje konspirační teorie, která říká, že tato tajná organizace stále funguje a plánuje vzpouru proti vládě USA.
Ilumináti
O dnešních iluminátech se toho mnoho neví, původ spolku je však dobře známý. Založil ho v roce 1776 Adam Weishaupt v Bavorsku a jeho členy byli z velké části zejména intelektuálové a politici. Ilumináti byli humanisty, kteří nevěřili v existenci vyšší moci, a bojovaly proti zneužívání státní moci. Některé teorie hovoří o tom, že ilumináti byli zodpovědní za začátek Velké francouzské revoluce, výsledek bitvy u Waterloo a zavraždění amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho.
Oficiální sice spolek zanikl již počátkem devatenáctého století, mnozí lidé ale stále věří, že ilumináti jsou šedou eminencí v pozadí mnoha mezinárodních institucí a národních vlád. Důkazy na podporu tohoto tvrzení však neexistují.
Zednáři
Zřejmě nejdéle působícím tajným spolkem jsou zednáři, jejichž vznik se datuje do roku 1717. Právě tehdy totiž vznikla v Londýně takzvaná velkolóže. Zednáři byli například George Washington, Winston Churchill, Wolfgang Amadeus Mozart, Henry Ford či Franklin Delano Roosevelt.
Aby se člověk stal zednářem, musí získat doporučení od minimálně jednoho stávajícího člena lóže. Rovněž nesmí být ateistou, čili musí věřit v existenci vyšší bytosti. O zednářích koluje množství konspiračních teorií, je ale otázkou, zda jsou založeny na pravdě.