Homo floresiensis a záhada jeho vzrůstu: Proč byl tak malý?
Človek floreský, nebo pokud chcete latinsky „homo floresiensis“, se vyskytoval pouze na jediném ostrově v Indonésii s názvem Flores. Už vyhynul, ale vědce trápí dodnes. Netuší totiž, proč byl tak malý, podobně jako jiní živočichové na tomto ostrově. Dokáže snad něco na Flores zmenšovat zvířata?
Vše začalo v roce 2004, kdy v jeskyni Liang Bua na ostrově Flores objevili ostatky 110 centimetrů vysokého člověka. Našlo se i devět dalších nekompletních koster, jejichž analýza ukázala, že všechny patří dosud neznámému druhu. Ten dostal název Homo floresiensis (človek floreský). Žil v období před 190 tisíci až 50 tisíci lety a byl menší než dnešní Pygmejové. Není divu, že si vysloužil přezdívku „hobit“.
Vědci si nejprve mysleli, že Homo floresiensis je předchůdcem Pygmejů, kteří i dnes žijí na ostrově Flores. Dávalo by to smysl, vyskytla se však poměrně velká komplikace: tyto dva druhy neměly nic společného, jak ukázala analýza DNA. Začalo se zdát, že je nezávisle na sobě zmenšil samotný ostrov.
Migrace člověka na Flores se uskutečnila ve dvou velkých proudech, ten první tvořil Homo floresiensis. Obě vlny začaly po několika generacích trpět pozvolným zmenšováním vzrůstu. Zvláštní však je, že zmenšování nepostihlo jen lidi, ale i zvířata. Žili zde například sloni, kteří v dospělosti vážili jen 300 kilogramů. To je jedna osmnáctina hmotnosti jejich kontinentálních příbuzných.
Na vině mohou být různé faktory, jedním z nich je nedostatek jídla. Menší tělo potřebuje méně energie a tím pádem i méně „paliva“. Na jiných okolních ostrovech se však zmenšování nevyskytlo, přestože zde vládnou v podstatě stejné podmínky jako na Flores.
Vědci dodnes netuší, proč je tomu tak. Mají několik hypotéz, přičemž ta s nedostatkem jídla se jevila jako nejpravděpodobnější a přece byla nesprávná. Jde tak o další ze záhad přírody, které dodnes neumíme vyřešit.