Hřbitov Père-Lachaise
Père Lachaise (česky doslova znamená otec (páter) Lachaise) je největší pařížský hřbitov (43,93 ha) nacházející se ve východní části města ve 20. obvodu, který je zároveň jedním z nejznámějších hřbitovů světa. Jméno hřbitova vzniklo ze jména pátera François d’Aix de Lachaise, z jehož zahrady byl hřbitov zřízen. Hřbitov byl dne 26. června 1993 vyhlášen národní památkou. Nachází se zde zhruba 70 000 hrobů a roste zde asi 5300 stromů.
Na tomto hřbitově je podle dochovaných záznamů pohřbeno až 2,5 milionu lidí, a možná i právě to způsobuje, že se zde pravidelně vyskytuje nadměrný počet paranormálních jevů a přízraků. Mezi nejslavnější duchy, které zde návštěvníci hřbitova měli možnost vidět i během dne patří i slavný polský skladatel a klavírista Federico Chopin. Podle svědků se má Chopin z času na čas zjevovat při svém vlastním hrobě v dobovém oblečení z 19. století, kdy vždy něco francouzsky řekne a odejde.
Kromě Chopina se na tomto pařížském hřbitově zjevuje i přízrak amerického zpěváka Jima Morrisona, jehož mrtvé tělo bylo nalezeno ve vaně pařížského bytu na Rue Beautreillis. Podle oficiální zprávy bylo příčinou jeho smrti srdeční zástava, dodnes však není jasné, zda šlo o náhodný infarkt, předávkování nebo vraždu. Možná i právě proto se má podle jeho fanoušků na hřbitově stále zjevovat, aby upozornil na svou záhadnou a nevyřešenou smrt. Návštěvníci hřbitova však viděli i přízrak bývalého francouzského politika a historika Louise Adolphe Thiers, který byl francouzským prezidentem v letech 1871 až 1873. Hřbitov Père Lachaise se však různými jinými neznámými duchy a paranormálními jevy jen hemží, a mnozí lidé tyto přízraky zachytili i na fotkách nebo videích.
Když byl v roce 1780 zrušený Hřbitov neviňátek v centru města, začalo se se zakládáním nových hřbitovů za městskými hradbami – na severu to byl hřbitov na Montmartru, na jihu Montparnasse a na východě takzvaný Východní hřbitov. Ten byl vybudovaný v roce 1804 podle návrhu architekta Brongniarta, autora pařížské burzy, na bývalých pozemcích jezuitů, ke kterým patřil i otec La Chaise, zpovědník Ludvíka XIV., jehož jméno později hřbitov dostal. V prvních deseti letech zůstával hřbitov víceméně prázdný a Pařížané své mrtvé stále pohřbívali jinde – změnilo se to až potom, co sem byly přeneseny ostatky Héloise a Abelarda, hrdinské milostné dvojice z 12. století, a také Molièra a La Fontaina. Pohřbívání na tomto místě se poté stalo takovou módou, že už v roce 1830 zde bylo 33 tisíc hrobů a jeho plocha musela být rozšířena. Pohřbených bylo ovšem mnohem víc než počet hrobek, v té době bylo ještě zvykem pohřbívání do hromadných hrobů (až 80% mrtvých) a jen ti nejbohatší a nejvýznamnější byli pohřbíváni samostatně. Jejich rodiny si také mohly dovolit nákladnou výzdobu hrobu, proto se hřbitov postupem času stal skutečnou uměleckou galerií, především ve své nejstarší části, kde hrobky vypadají jako malé domy a jsou bohatě zdobeny plastikami, vitrážemi a kamenickými díly.
Dnes má hřbitov 44 hektarů a jeho důkladná prohlídka zabere nejméně jeden celý den. Mnohé z 69 tisíc hrobů (a dalších míst v kolumbáriu) patří významným osobnostem francouzského i zahraničního veřejného života a kultury. Leží tady Felix Faure, jeden z francouzských prezidentů a spousta francouzských válečných hrdinů, maršálů a generálů ze všech historických období, i hrdina maďarské revoluce v roce 1956 Imre Nagy a někteří státníci ze zemí třetího světa, které tady smrt zastihla během jejich exilu. Z hudebního světa jsou tu pohřbeni Bizet, Bellini, Rossini, Chopin, Maria Callas i Edith Piaf, z malířů Daumier, Delacroix, Seurat, Pissaro i Modigliani, ze spisovatelů Balzac, Beaumarchais, Proust, Apollinaire i Oscar Wilde, z herců Sarah Bernhardt, český rodák mim Jean-Gaspard Debureau i manželská herecká dvojice Yves Montand a Simône Signoret.
Pro ty, kteří morbidně milují hřbitovy, je toto místo jedinečnou příležitostí objevovat místa posledního odpočinku svých více či méně oblíbených historických postav.
Doporučujeme si při návštěvě hřbitova vyzvednout plánek v některém z domků správců, který se nachází u každého vstupu na hřbitov, případně se může stát, že zabloudíte.
Skvělý interaktivní plán hřbitova (ve francouzštině a angličtině) se zobrazením těch nejslavnějších hrobů najdete TADY. Ještě podrobnější seznam pohřbených slavných osobností, bohužel jen ve francouzštině, je uvedený na stránkách radnice 20. obvodu TADY.
Le cimetière du Père-Lachaise:
Otevřeno:
Jak se tam dostat:
Fotogalerie:
Zdroj: wikipedia, pariz-pro-pokrocile, google, facebook