
William Shakespeare je považován za nejvýznamnějšího a nejslavnějšího dramatika všech dob, i když dnes už mnozí odborníci pochybují o tom, že byl autorem slavných divadelních her. Shakespeare zemřel ve věku 52 let, a byl pohřben v kostele Svaté Trojice.
A právě tohoto hrobu se již čtyři století boje historici, vědci i restaurátoři, protože i kdyby velmi chtěli, Shakespearův hrob se bojí otevřít, protože je prý prokletý. Kletbu na svůj hrob údajně seslal sám William Shakespeare.
Kletba vyryta do kamene
Poslední léta svého života strávil Shakespeare ve svém rodném městě Stratford-upon-Avon, kde i v roce 1616 zemřel. Dodnes se neví co bylo příčinou jeho smrti, jisté je jen to, že svou smrt očekával, protože zemřel krátce po nadiktováním testamentu. Před svou smrtí však hovořil i o náhrobku, a také o poetických ale zároveň děsivých slovech, které již má na něm dříve vyryté. Shakespeare měl prý svůj náhrobek hotový dlouho před svou smrtí, aby odradil všechny, kteří by si troufli zneuctít jeho ostatky. Čtyřverší, které je na náhrobku napsáno bylo i proto důvodem, proč Shakespearův hrob vydržel čtyři století bez porušení. Do kamene jsou vyryta tato slova:
„Zdrž se, příteli, pro osud boží,
kopání pod kamenem, který zde leží:
Buď požehnán, kdo prach můj nevyhostí,
a ztracený ten, kdo mých dotkne se kostí.“
Historikové potvrdily, že Shakespeare se intenzivně zajímal o to, co bude s jeho tělem po smrti. Potvrdil to i britský historik Philip Schwyzer, který o něm řekl: „Shakespeare byl neobvykle posedlý svým pohřbem a měl vážné obavy, že by lidé mohli jeho hrob otevřít.“ Mohlo se tedy slavnému dramatikovi díky svým slovům podařit seslat na svůj hrob skutečnou kletbu jako si myslí i mnozí odborníci, kteří mají z něho strach.
Strach ze Shakespearovy kletby
Shakespearův hrob byl v roce 2008 spolu s celým Kostelem Svaté Trojice zrestaurován, ale kvůli kletbě i architekti upravili své plány. Josephine Walkerová ze sdružení přátel Shakespearovevho kostela všechny ujistila: „neotevřeme hrob, nenarušíme ho, takže kletby se nemusíme bát.“ Architekt Ian Stainburn v této souvislosti řekl: „Chceme náhrobní kámen konzervovat a zpomalit přirozený proces rozkladu. Je to skutečně výzva. „
Jelikož se v kostele Svaté Trojice dodnes provádí obřady, kněží a duchovní měli dovoleno šlapat po Shakespearově náhrobním kameni, kvůli tomu se však kamenná deska začala postupně drobit. Po rekonstrukci už po ní ani duchovní nebudou šlapat, protože se posune příčka, která odděluje presbytář (zvýšené prostranství u oltáře) od kostela.
Shakespearovy kletby se všichni bojí i kvůli tomu, že sám Shakespeare se během svého života dostal do kontaktu s mnoha lidmi, kteří prý ovládali černou magii. I z tohoto důvodu se proto již krátce po jeho pohřbu začalo mluvit o tom, že jeho hrobka je skutečně prokletá. Proto od přezkumu pozůstatků anglického dramatika raději mnozí historici, archeologové a další odborníci raději upustili, a dodnes se tak neví, zda v hrobě vůbec jsou pozůstatky Williama Shakespeara.
Jak se ukázalo letos, britští vědci získali důkaz o tom, že v Shakespearově hrobě se už nenachází ani jeho lebka. Spekulovalo se o tom dlouhá léta, ale až v dubnu tohoto roku výzkumný tým pod vedením archeologa Kevina Collsa ze stafordšírský univerzity a geofyzikálních Eric Utsiovej použili na přezkoumání Shakespearova hrobu podzemní sondu. Vědci tak získali důkaz o záhadné a výrazné opravě horní části hrobu. To by mohlo podpořit obecně známý příběh publikován ještě v roce 1879, podle kterého měla být dramatikova lebka odcizena hledači pokladů v roce 1794. Vikář Kostela Svaté Trojice Patrick Taylor však s tímto tvrzením britských vědců nesouhlasí, přičemž otevření hrobky vyloučil.
Jak to ve skutečnosti tedy je s Shakespearova kletbou je sporné. Není náhodou kletba jen záminkou pro to, aby nebyl hrob otevřený, protože by se mohlo ukázat i to, že Shakespearova pozůstatky tam vůbec nejsou? Shakespearova hrobka by už tak nebyla pro turisty žádným lákadlem a město Stratford-upon-Avon by ztratilo ročně 100 tisíc turistů, kteří se k hrobu slavného anglického dramatika chodívají podívat. Čas ukáže, zda se k otevření Shakesperovho hrobu někdo odhodlá a bude ignorovat kletbu, která zřejmě nezaúčinkovala ani na hledače pokladů v roce 1794, kteří z ní měli ukrást dramatikovu lebku. Nebo je všechno jinak, a také toto je jen další legenda o Shakespearovi?