Ze zpráv

Kdy nás ovládnou stroje?

K tomu, aby lidstvo ovládaly stroje, už není moc daleko. Nepřímo to totiž potvrdila společnost IBM, která představila loni nový čip, pracující podobně jako lidský mozek. Celý vývoj financovala a financuje americká armáda pod záštitou Agentury pro výzkum pokročilých obranných projektů – DARPA. Jak daleko stojíme od momentu, kdy lidí budou ovládat stroje?

Počítačová nervová buňka
Agentura DARPA, která je podřízena americkému ministerstvu obrany, poskytla společnosti IBM na výzkum nového čipu 21 milionů dolarů. Čip, který funguje stejně jako lidská nervová buňka, nebude dále kvůli rozšiřování jeho poznávacích schopností třeba dále programovat. Počítače nebo bojové stroje tak budou schopny vnímat, poznávat a jednat podobně jako člověk. Nové čipy od IBM existují již na bázi experimentálních počítačových obvodů tak, aby kompletně napodobovaly funkci lidského mozku, kdy si budou samostatně vytvářet na základě zkušeností přiměřené předpoklady, aby dospěli výlučně k vlastním rozhodnutím.

Kognitivní (poznávací) čipy, které simulují mozkovou činnost neobsahují žádné biologické materiály a pracují výhradně na křemíkovém základě. Výhodou těchto čipů je i to, že mají podstatně nižší energetickou spotřebu než standardní čipy.

IBM testuje dva druhy těchto čipů a programátoři při nich využili principy z neurologie! Čipy na bázi lidského mozku jsou již nyní schopny identifikovat obraz a číslo, dokonce hrát simulační hry, a to vše jen na základě zkušeností, bez jiného speciálního programu! Jaká nás tedy čeká budoucnost?

Stroje2Vzpoura strojů?
Hrozba, že by stroje mohli ovládat lidi proto není až tak přitažená za vlasy, jak se na první pohled zdá. Již dnes je pro americkou armádu běžné nasazovat do bojů bezpilotní letouny – drony, které se ze začátku používaly pouze na monitorovací špionážní lety. Dnes jsou drony, které ovládají lidé s joystickem v ruce ukrytí někde v bezpečí, běžnou součástí všech bojových akcí Američanů a jejich spojenců. I když drony americká armáda neustále obhajuje, doplatili na ně tisíce bezbranných civilistů. Jak by to však vypadalo, kdyby se bezpilotní letadla či jiné bojové stroje s novými čipy zcela osamostatnily a dokázaly by na základě svých zkušeností samostatně rozhodovat? Hrozba toho, že se stroje obrátí proti svým stvořitelům je tak velmi reálná.

Agentura DARPA sice neustále hledá jiné možnosti jak ochránit životy vlastních vojáků, ale jak vidět nemyslí na to, že by se celý vývoj inteligentních čipů mohl skončit naprostým fiaskem, dokonce katastrofou. Obavy ze vzpoury strojů v blízké budoucnosti proto nejsou podle odborníků nijak přehnané.

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.