
Malacký průliv je již stovky let důležitou námořní tepnou. Právě tudy se plavili evropské lodě v honbě za ziskem z prodeje koření a dalších surovin, které se na Starém kontinentu vysoce cenily. Pro mnohá plavidla byla cesta osudnou, a mezi ně patřila i Flor de la Mar. Kam zmizela loď, na níž palubě má nacházet poklad v hodnotě více než dvou miliard eur?

Flor de la Mar, v překladu Mořský květ, plula pod portugalskou vlajkou. Šlo o takzvanou Karaku, typ plachetnice, který je spojen zejména se zámořskými objevy. Vážila 400 tun a začátkem 16. století brázdila světové oceány za účelem zvýšení zisku portugalské koruny.
Na obchod i do boje
Postavili ji v Lisabonu v roce 1502 a za svých časů byla jednou z nejkrásnějších Karak na Zemi. Během první plavby směřovala z portugalské metropole do Indie a v následujícím roce se vydala zpět do domovského přístavu. Do Evropy přivezla velké množství koření a tak není divu, že po vynucených opravách se opět vydala do Indie. Touha krále po zisku byla neukojitelná.
Cestu tam zvládla v pořádku, ale při návratu strávila téměř rok v Mosambiku kvůli opravám. Později se neúčastnila jen obchodu, ale sehrála významnou roli hned v několika bitvách.
V roce 1511 upřely Portugalci zraky k Melackému sultanátu. Jeho metropolí byla Malakka, v té době jedno z nejbohatších měst na světě. Flor de la Mar se stala jednou z lodí, které si měli nepřátele podrobit.
Portugalci slavili úspěch. Malakka se stala součástí jejich zámořské říše a k vítězné válce samozřejmě patřila i obrovská kořist, kterou naložili na Mořský květ. Portugalský král Manuel I. měl být spokojený, k nohám mu totiž měli složit více než 54 tun zlata.
Karaka však měla jednu nevýhodu: při maximálním zatížení se poměrně těžko ovládala. Navíc ji v průběhu let několikrát opravovali, což rozhodně nepřispělo k její bezpečnosti.
Drahé ztroskotání
Portugalskému námořnictvu se nikdy nepodařilo nashromáždit takové obrovské bohatství na jednom místě. Muži se těšili, že král bude s výsledky jejich aktivit mimořádně spokojený, Flor de la Mar se však do Lisabonu nikdy nedostala.
V listopadu 1511 Mořský květ vyplul z Malakka. O jeho dalším osudu víme jen z dobových zápisů, ve kterých stojí, že během plavby u pobřeží Sumatry se karaka dostala do bouře. Její posádka měla hledat útočiště na ostrově, narazila však na útesy a doslova se rozlomila na kusy. Loď, posádka i drahocenný náklad se ztratily pod hladinou. Kolují však legendy, že několik námořníků z Flor de la Mar přežilo a podařilo se jim část zlata zachránit, tyto teorie se ale nikdy nepotvrdily.
I proto se hledači pokladů už léta pokoušejí vrak Mořského květu najít. Mnozí tvrdili, že se jim to podařilo, své vyjádření ale nedokázali podložit důkazy. Například takový Bob Marx v roce 1992 prohlásil, že po třídenním pátrání Flor de la Mar objevil. Nedokázal to však nijak dokázat a než se mu podařilo vylovit i jen kus vraku, došly mu peníze a expedici musel zrušit.
Je pravděpodobné, že z lodi se nic nedochovalo. V daném regionu je moře bouřlivé a stovky let působení mořských proudů zřejmě Flor de la Mar navěky pohřbily pod nánosy bahna spolu se zlatým pokladem. Potápěči se zde kvůli téměř nulové viditelnosti nedokážou orientovat a tak se zdá, že ztroskotání Karaky zůstane navždy nevyřešenou záhadou. Pořádně drahou, přes dvojmiliardovou záhadou.