USS Cyclops: Další oběť Bermudského trojúhelníku?
Celých sedm let sloužila loď USS Cyclops na mírumilovné účely. Na vodu ji spustili v květnu 1910 a pod velením korvetního kapitána Georga Worleyho přepravovala uhlí nejen v rámci států USA, ale i v zámoří. Jednoho dne však beze stopy zmizela a její osud je dodnes neznámý.
Vstup USA do první světové války změnil v roce 1917 osudy milionů lidí a posádka USS Cyclops patřila mezi ně. Plavidlo se 1. května 1917 stalo součástí vojenské flotily a už o měsíc později se vypravilo na plavbu přes Atlantik do francouzského přístavu St. Nazaire.
Korvetní kapitán Worley si při velení počínal zdatně. Na “Kyklopu” sloužil už sedm let a znal každé jeho zákoutí. Bezpečně dorazil nejen k pobřeží starého kontinentu, ale úspěšně se vrátil i zpět do USA.
USS Cyclops pak až do začátku roku 1918 sloužil výhradně na přepravu uhlí podél pobřeží Spojených států amerických. Potom však zkušeného kapitána i s jeho lodí převeleli k úřadu NOTS (Naval Overseas Transportation Service), který řídil mimo jiné mezinárodní nákladní lodní dopravu.
Už 16. února 1918 dostal Worley rozkaz vydat se do Brazílie a neprodleně se ujal ho splnit. Už 3. března dorazil USS Cyclops k Barbadosu a na druhý den se vydal dál. Tehdy ho viděli naposledy.
Nikdo neslyšel nouzové volání. Dodnes neexistuje důkaz, který by objasnil zmizení mohutné, 165 metrů dlouhé lodi. Na její palubě se nacházelo 306 osob, které se jakoby vypařily.
Oblast, v níž plavidlo zmizelo, je nechvalně známá jako Bermudský trojúhelník. Existuje množství vysvětlení, proč zde dochází k poměrně častým zmizením lodí. Ty realističtější hovoří o bouřlivých vodách a nevyzpytatelném počasí, existují však i lidé, kteří to připisují mimozemšťanům či jiným paranormálním fenoménům.
V době, kdy USS Cyclops zmizel, šlo o jedno z největších nákladních plavidel ve flotile USA. Kyklop mohl vézt až deset tisíc tun nákladu a zdá se nepravděpodobné, že by se v důsledku bouře potopil tak rychle, aby kapitán nestihl vyslat nouzové volání o pomoc.
Uvažovalo se i o možnosti, že loď potopila nepřátelská ponorka. V záznamech Němců se však o žádném útoku na plavidlo v této oblasti nepíše.
Mezi zvláštnější, ale stále ještě reálné vysvětlení zmizení lodi patří takzvané metanové kapsle. Plyn, který proudí z ložisek pod mořským dnem, může tvořit poměrně velké bubliny. Ty mění hustotu vody a je dokázáno, že pokud loď přes takovouto kapsli projde v momentě, kdy se dostává k hladině, může se rychle potopit. Nikdy se však nepodařilo potvrdit, že Kyklopa postihl právě tento osud.
Zřejmě nikdy se proto nedozvíme, co se s USS Cyclops a stovkami lidí na palubě stalo. Nikdo netuší, kde přesně zmizela, a tak se nedá hledat ani její vrak. Můžeme jen spekulovat, co se stalo s lodí, po níž nezůstalo ani stopy.