Jack Rozparovač je bezpochyby nejznámějším masovým vrahem v dějinách. Obvykle o něm mluvíme jako o muži, mohla jím ale být i žena jménem Mary Pearceyová?
Navštivte také:
Zmizela z místa nehody: Nezvěstná je už 16 let
O jejím mládí víme jen velmi málo. Narodila se kolem roku 1866 jako Mary Eleanor Wheelerová v Anglii a později, když se stala partnerkou truhláře Johna Charlese Pearceyho, přijala ještě i jeho příjmení. Přestože se tito dva nikdy neoddali, žena se představovala jako Mary Pearceyová.
Vztah ale netrval dlouho, Mary byla mimořádně přelétavá a John její milostné aféry nedokázal dlouho tolerovat. Po pár měsících od něj odešla a nastěhovala se k Frankovi Hoggovi, se kterým už měla o něco harmoničtější vztah. Oba se však navzájem podváděli. Frank se přiznal, že čeká dítě s jistou Phoebe Stylesovou, a že si ji plánuje vzít za manželku.
Mary přijala tyto novinky s velkou nevolí, ale Frank jí oznámil, že mezi nimi se nic nezmění a nadále spolu mohou v tajnosti spát. Jenže Mary začala Phoebe její legální postavení při Frankově boku závidět. Obě ženy se navzájem znaly a v Mary postupně bublal hněv, který naplno propukl 24. října 1890.
Navštivte také:
Rajská zahrada v Edenu: Mohla opravdu existovat?
V ten den pozvala manželku svého milence na čaj. Přibližně v polovině odpoledne zaslechli sousedé z Maryina bytu křik, buchot a řinčení skla. Jedna ze sousedek jí běžela zabušil na dveře a zeptala se Mary, zda je v pořádku. Odpověď se však neozvala a v bytě zůstalo ticho.
O sedmé večer se nedaleko bytovky na kopě odpadků našlo mrtvé ženské tělo. Hlavu mělo zkrvavenou a plnou modřin, příčinou smrti byl podřezaný krk. Zanedlouho se našla i mrtvola malého dítěte, které někdo udusil. Ukázalo se, že jde o Phoebe Hoggovou a její dítě. Jelikož několik osob vidělo oběť kráčet k Mary, policisté ji označili za hlavní podezřelou. Už při zběžné prohlídce bytu se ukázalo, že jde o místo činu. Na stěnách byly krvavé skvrny a když se vyšetřovatelé Mary zeptali, jak skvrny vznikly, odpověděla jim, že zabíjela krysy. Ihned ji zatkli. Po krátkém soudním procesu ji 23. prosince 1890 oběsili.
Předtím, než zemřela, zanechala po sobě Mary Pearceyová tajemství. Během posledních dní života, které strávila ve vazbě, nechala v madridských novinách zveřejnit inzerát s textem: „M.E.C.P. Last wish of M.E.W. Have not Betrayed. „(M.E.C.P. Poslední přání M.E.W. nezradila.) Přesný význam zvláštní zprávy nikdy neobjasnila. Neřekla ani to, proč inzerát zveřejnila v madridských novinách, když nikdy v životě neopustila Anglii. Mohla mít při vraždě komplice a chtěla mu oznámit, že ho nezradila? Znamenaly velká písmena v jejím inzerátu Mary Eleanor Charles Pearcy, respektive Mary Eleanor Wheeler?
Navštivte také:
Noc, kdy vybuchl Měsíc: Co viděli středověcí mniši?
Mary odpočívala v klidu až do roku 1939, kdy spisovatel William Stewart předestřel hypotézu, že Mary byla ve skutečnosti Jackem Rozparovačem. Poukázal na fakt, že podobně jako Jackovy oběti, i Phoebe Hoggová zemřela s podříznutým hrdlem. Nezapomněl zdůraznit ani to, že Mary oplývala velkou fyzickou silou. Také by snadněji splynula s prostředím, protože ženu s krvavými skvrnami na oblečení mohli v těch dobách považovat spíše za dulu než za vražedkyni.
Zajímavou shodou okolností jsou také iniciály obětí Jacka Rozparovače:
Mary Jane Kellyová
Elizabeth Strideová
Catherine Eddowesová
Mary Ann „Polly“ Nicholsová
Tyto písmena se vyskytly i Maryina inzerátu. Mezi oběťmi sice chybí Annie Chapmanová, je však možné, že policisté ji chybně připsali právě na vrub Jacka Rozparovače, ačkoli vrahem mohl být někdo jiný.
Mohlo by jít o zcela absurdní dohady. Jenže v roce 2006 analýza DNA ze zbytků slin na známkách, které novinám posílal Jack Rozparovač, naznačila, že známky naslinila žena. V jednom z nejznámějších kriminálních případů všech dob tak jednou může dojít k překvapivému zvratu.