Záhady

Může noční můra zabíjet?

Někteří odborníci již dlouhodobě zkoumají velmi zajímavý noční fenomén, kdy někteří lidé ve zralém věku a v plném zdraví náhle a nečekaně zemřou ve spánku. Lékaři v takových případech uvádějí jako důvod smrti zástava srdce. Nikdo z nich však nedokáže odpovědět na otázku, co selhání srdce u zdravých jedinců způsobilo. Mohou být za tím smrtící noční můry?

Smrtící noční fenomén
Určitě si v této souvislosti vzpomenete na kultovní americký horor Noční můra v Elm Street, kde se Freddy Krueger zjevoval lidem ve snech, kde lidi zabíjel, přičemž mrtvými se staly i ve skutečném světě. I když se tvůrci tohoto hororu snažili lidi vystrašit fiktivním příběhem, nemusí to být až taková fikce jak se na první pohled zdá. Něco podobného se totiž může odehrávat i některým lidem v našem světě. Mnoho svědků totiž potvrdilo, že spící oběť začne ve spánku sténat, těžce dýchat až se nakonec úplně udusí, přesto, že ho se lidé, kteří při tomto člověku byli, snažili ze spánku probudit.

V průběhu 20. století, ale je tomu tak i dnes, bylo podobných úmrtí zaznamenaných desetitisíce po celém světě. Případů nočních úmrtí je už tolik, že se jimi museli zabývat už i odborníci z oblasti medicíny. Španělský kardiolog Pedro Brugada říká, že „v Asii a Japonsku je tento jev, známý jako syndrom náhlého nevysvětlitelné smrti (Sudden Unexplained Death Syndrome – Suds), druhou nejčastější příčinou úmrtí mužů ve věku kolem čtyřiceti let. K většímu úmrtí dochází už jen při dopravních nehodách.“ Noční můry, které byly příčinou smrti hlavně mužů v plném zdraví, zaznamenali poprvé američtí vědci koncem 90. let 20. století u horského kmene Hmongů v hornatých oblastech Vietnamu a Laosu. Tento smrtící noční fenomén se zde jmenuje „phi am“ což znamená něco jako přízrak vdovy. Smrtící noční můry se pak rozšířily po celé Asii. A nikdo neví co smrt zdravých mužů ve spánku způsobuje.

2132291Hledá se příčina smrti ve spánku
I když si smrt ve spánku přeje množství hlavně starších lidí jako nejideálnější odchod z tohoto světa, v Asii se takové smrti lidé velmi obávají. Odborníci z oblasti medicíny se proto snaží vědecky vysvětlit příčinu smrti, která přichází náhle během spánku. Většina lékařů sice uvádí při smrti během spánku srdeční zástava, ale co selhání srdce způsobilo není známo, nebo se to raději ani neuvádí. Lékaři se však shodují v tom, že zdraví lidé, kteří takto náhle zemřeli ve spánku, musely být během dne vystaveni velmi silnému stresujícímu zážitku, který je i ve spánku pronásledoval, až nakonec způsobil smrt.

Smrt ve spánku je kromě Asie dobře známá i v Evropě, ale ani zde si odborníci neumějí vysvětlit příčinu smrti zdravých lidí, přesto, že se také většinou jako příčina uvádí selhání srdce. Tyto závěry jsou však v drtivé většině případů i podle lékařů velmi pochybné, protože se jednalo o zdravé lidi. Jako příčina smrti se proto považuje spíše porucha dýchání jako selhání srdce. Poruchy dýchání mají hlavně starší lidé, kterým v oblasti mozku dochází k úbytku mozkových buněk v oblasti, která kontroluje dýchání. A právě ztráta těchto buněk způsobí, že mozek nedokáže kontrolovat dýchací svaly, a tak dochází ke špatným nádechům. Tato porucha se nazývá centrální spánkové apnoe. Mnozí lékaři však argumentují, že ani touto poruchou se nedá objasnit selhání dýchání lidí ve zralém věku. A tak náhlá smrt během spánku zůstává i pro současnou moderní medicínu stále velkou záhadou. Může tedy smrt ve spánku způsobit noční můra spojená se silným stresem, o níž se odborníci z oblasti medicíny raději nechtějí veřejně vyjadřovat?

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.