Záhady

Nacistický lovec grálu: Co zabilo Otta Rahna?

Vražda, sebevražda nebo nehoda? Detaily smrti nacistického lovce pokladů Otta Rahna se asi nikdy nedozvíme. Jisté však je, že byl posedlý Svatým grálem, k jeho úmrtí ale zřejmě vedlo cosi zcela jiného než údajná kletba spojená s tímto artefaktem.

Rahn se narodil v roce 1904 v Německu a už od mládí projevoval enormní zájem o mýty a legendy ze své vlasti. Když dospěl, zajímal se zejména o Svatý grál a cestoval po různých místech v Evropě, o kterých se tvrdilo, že je v nich artefakt ukrytý. Inspirovala ho zejména francouzská středověká báseň Perceval a také opera Richarda Wagnera z roku 188 s názvem Parsifal. V obou se vyskytovalo několik zmínek právě o grálu.

Ve 30. letech ho Perceval zavedl do Francie. Rahn věřil, že artefaktu se ve středověku zmocnila sekta katarů. Šlo o křesťanskou náboženskou skupinu, jejíž členové opanovali velkou část jižní Francie a odmítali uznat papeže za hlavu své církve. Vatikán tedy vyhlásil křížovou výpravu a ta katary vyhladila z povrchu Země. Začalo se však tvrdit, že vysoce postavení kataři ukryli grál na hradě Montsegur na jihozápadě Francie. Rahn ho důkladně prozkoumal, a přestože objevil spletitou síť jeskynních chodeb v podzemí hradu, nic spojeného s grálem neobjevil. Na základě pátrání však vydal alespoň knihu a pokračoval v hledání dál.

Náhodou byl jedním z čtenářů knihy i nacistický funkcionář a pozdější šéf SS Heinrich Himmler. Kontaktoval Rahna a byl ochoten mu platit, aby pátral po grálu pod hlavičkou SS. Rahn zpočátku odmítal, neztotožňuje se totiž s nacistickou ideologií. Potřeboval však na výzkum peníze a později se příteli svěřil: „Co jsem měl dělat? Říci „ne“ Himmlerovi?“

Následující roky strávil cestováním po Evropě a hledáním grálu pod patronátem SS. Himmler však začínal být netrpělivý, protože výzkum nepřinášel žádné ovoce. Navíc se Rahn otevřeně přiznával k homosexualitě, což nevyhovovalo představám o ideálním nacistovi. Vzhledem k tomu, že homosexuálové byli mnozí vysocí nacisté, mezi jinými i šéf polovojenské organizace Sturmabteilung Ernst Röhm, šlo o obrovské pokrytectví.

Himmler nakonec pátrání ukončil a převelí Rahna do koncentračního tábora v Dachau, kde měl na starosti část bezpečnostních opatření. Ráhna zklamalo, že se již více nemůže věnovat tomu, co ho baví, a byl šokován zvěrstvy v Dachau. V únoru 1939 napsal svému nadřízenému: „Musím vás požádat, abyste akceptovali mé okamžité vystoupení z SS. Důvody jsou takové vážné povahy, že je ani neumím slovy popsat.“

Rahn však rychle zjistil, že SS je jako mafie: z jejích řad se nevystupuje. Po pár dnech v civilu se dozvěděl, že po něm pátrá Gestapo a má se zodpovídat za své prohřešky. Dokonce dostal výzvu, aby čestně spáchal sebevraždu. Neznámo, zda na svah v rakouském okrese Söll vylezl sám, nebo ho sem dovlekli násilím. Jisté je, že právě zde v březnu 1939 našli jeho zmrzlé tělo. Do dnešního dne zůstává nejpilnějším hledačem grálu za posledních 200 let.

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.