
Paradox dnešní doby je v tom, že současná medicína ví o lidském těle mnohem víc, než věděla v minulosti, ale přesto lidi trápí civilizační choroby jako cukrovka, vysoký krevní tlak, rakovina a jiné. Chce vůbec dnešní medicína lidi jen léčit a neuzdravit nebo uzdravovat jen vyvolené a ostatní udržovat v podstatné části života závislých na lécích, které farmaceutickým korporacím přinášejí zisky? O čem je vlastně dnešní medicína?
Lidský genom rozluštěn
Biochemici už dávno rozluštili lidský genom, který charakterizuje živočišný poddruh homo sapiens sapiens. Jedná se o informace uložené v chromozomu 22. Z genetických studií se již ví, že nejméně 35 dědičných chorob je spojených s poruchou genů, které jsou umístěny právě na chromozomu 22. Vědci identifikovali všech 545 genů složených z 33,4 milionu nukleotidů, a tedy už vědí, jak má vypadat model DNA zdravého lidského jedince, zkrátka jak mají být jednotlivé stavební prvky DNA seřazeny. Na co to je dobré?
Genetická manipulace a nejen to
Dnes stačí jedna jediná buňka novorozeného dítěte, z níž se dá určit jakými nemocemi bude trpět a kdy, jestli se stane spisovatelem, vědcem, psychopatem nebo obyčejným „otrokem“ systému, dokonce se z ní dá vyčíst, kdy ten který jedinec přibližně zemře. Biochemici tak mají otevřená dvířka, kterými když vejdou, dokáží manipulovat jednotlivými geny. V čí prospěch to bude? ve prospěch toho kterého člověka nebo ve prospěch těch, kteří se snaží lidstvem manipulovat tak, aby z toho měli co největší zisk a samozřejmě moc? Pokud mají genetičtí inženýři takové znalosti, proč se lidstvo už dávno nezbavilo cukrovky, rakoviny, AIDS? Vždyť by stačilo nasměrovat vývin lidských jedinců tak, aby byla rakovina, cukrovka, zda autismus dávnou minulostí. Otázka však zní, nač by to vlastně dělali? Jde přece o byznys, o obrovské peníze farmaceutických korporací, které by již nemohly léčit rakovinu, cukrovku, AIDS a jiné civilizační choroby, z nichž mají nepředstavitelné zisky.
Dlouhodobé zdraví tak mohou získat jen ti vyvolení – ti, kterým už nejde o peníze, protože jich mají tolik, že je nedokáží ani spočítat. Jim jde jen o moc, o moc nad lidmi, které chtějí neustále ovládat, a dělat z nich své otroky. Bez nich by totiž ani oni nebyli. Samozřejmě, že se dá jít genetickým inženýrstvím ještě dál. Nač pomáhat lidem v jejich nemocech, které je v budoucnu čekají, stačí se trochu pohrát s geny, a z vyvolených lidí se mohou stát například géniové, kteří budou „měnit“ svět, nebo vzniknou poslušní zabijáci, zda diktátoři, kteří dokáží manipulovat davy. Budou to však ještě lidé? A co bude s obyčejnými lidmi, kteří ani nebudou tušit (jako je tomu dnes), že rakovina, AIDS a jiné nemoci jsou už dávno léčitelné, ale jaksi se o tom farmaceutické korporace zapomněli lidem úmyslně zmínit? Sci-fi? Konspirace? Vůbec ne…, ten kdo chce vidět, vidí, kdo chce slyšet, slyší. Ti ostatní zůstanou slepými a hluchými, dokud nebudou chtít slyšet a vidět.
Totalitní systém skutečností
Pro mnohé, kteří četli román od George Orwella – 1984 to bylo ještě před mnoha lety jen výborné sci-fi. To sci-fi je však již dávno skutečností, jen většina si to doposud ještě nestihla uvědomit. Tak jako v románu 1984, kde byli všichni kontrolováni Velkým bratrem, i dnes je každý z nás sledován systémem. Někdo prostě stále potřebuje lidi kontrolovat ať už prostřednictvím mobilů, sociálních sítí (kde o sobě řekneme více než svému sousedovi a naivně si myslíme, že se o tom nikdo nedozví), emailů nebo platebních karet, se kterými jsme se již naučili platit častěji než s hotovostí.
Ptáte se proč? No přece jde o moc, o moc nad lidmi a jejich životem. Vždyť podle některých odborníků již v roce 2050 by měla kapacita jednoho počítače obsáhnout kapacity mozků milionů lidí, co se zdálo před pár lety naprosto nemožné. Tak jak bylo nemožné nakupovat, telefonovat, či vidět se přes internet. Může pak lidem vládnout nějaký centrální elektronický mozek, který bude o všech lidech vědět všechno od kolébky až po hrob? Molekulární biologie jde ještě dál, nedokáže nebo se dělá, že nedokáže vyléčit civilizační choroby, ale už teď se pracuje na prodloužení lidského života prostřednictvím klonovaných orgánů, které lidský organismus nebude v těle odmítat. V první fázi se tak má lidský život prodloužit asi na 125 let. Pro mnohé možná radostná zpráva, ale k prodloužení života se samozřejmě nedostanou všichni. Vždyť kde by se lidstvo na Zemi vešlo, když už dnes nás je 7 miliard.
Bohatí však už kalkulují také s tím, že si budou moci dovolit i nesmrtelnost. Chudí budou stále umírat i v budoucnu na nemoci, které se nebudou „dát“ vyléčit, zatímco bohatým umožní jejich peníze dokonale prožít. A co potom? Bude to tak stále? Co když pak vypukne boj na život a na smrt právě mezi bohatými – nesmrtelnými a chudými, kteří nebudou mít šanci získat prodloužení života?
Novodobé chiméry
Frankensteinův umělý člověk byl doposud jen románovým a filmovým výmyslem, ale už brzy to platit nebude. Italský neurochirurg Sergio Canaveral už teď říká, že existuje technologie, která umožní lékařům udělat i transplantaci lidské hlavy. Sám Canaveral navrhuje podobnou metodu jaká se použila už před půlstoletím, kdy se doktoru Robertu Whiteovi podařilo transplantovat hlavu opice makaka na tělo jiného makaka. Zárukou úspěchu podle Canaverala je technologický pokrok v neurochirurgii, pomocí kterého se u lidí úspěšně napojí mícha. V magazínu Surgical Neurology International Canaveral řekl, že „… technologie pro takové napojení již nyní existuje.“
Podle něj je pro případnou transplantaci hlavy nutné, aby obě těla příjemce i dárce byli na operačním sále. Darovaná hlava musí být ochlazena na 12 až 15 stupňů Celsia stejně jako tělo příjemce. Vše je podle něj třeba provést rychle a hlavu na příjemcovo tělo třeba přišít při zachování krevního oběhu během jedné hodiny. Po přišití hlavy musí srdce příjemce znovu nastartovat, a pak mohou chirurgové pokračovat v připojování dalších důležitých orgánů, především míchy. Podle Canaverala by tuto sci-fi transplantaci dokázal stočlenný tým lékařů udělat během 36 hodin. Cena zákroku by vyšla přibližně na 9 miliard eur. Otázkou jen je, kdo by si chtěl transplantovat hlavu, pokud by i na tuto operaci peníze měl? Dá se v tomto případě hovořit ještě o bioetice?
Předpokládá se, že do roku 2050 bude hlavním odvětvím medicíny právě genetika, pomocí které se budou genetičtí inženýři snažit předělat celou přírodu zkombinováním genů různých druhů živočichů i rostlin. Také se očekává, že díky počítačovým modelům vědci porozumí mechanismu, který oživuje bytosti. A k vytvoření umělého života v laboratořích bude už jen krok. A co potom? Vzniknou nová monstra, která budou složena z těl několika druhů zvířat a lidí? Starověké civilizace říkaly takovým zrůdám chiméry, a věřily, že skutečně obývaly naši planetu Zemi. Jak se sem dostaly? Kdo je vytvořil? Dostaneme se tak opět na začátek celého koloběhu života?