Přízraky ve Westminsterském opatství

K nejposvátnějším stavbám ve Velké Británii patří Westminster Abbey, tedy Westminsterské opatství, protože to je místo, kde začíná a končí cesta všech britských králů a královen. Právě zde jsou totiž všichni britští panovníci již celá staletí korunováni a pohřbíváni. Westminsterské opatství však ukrývá i různá mystéria. Které jsou ty nejznámější?
Straší v opatství přízraky?
Westminsterské opatství nechal vybudovat mezi lety 1045 až 1050 britský král Eduard III. Vyznává pro benediktinské mnichy. Chrám je však nakonec zasvěcen svatému Petrovi 28. prosince 1065, tedy jen týden před královou smrtí. Eduard III. se tak stal prvním britským panovníkem, který byl v opatství pohřben. Po něm následovali další králové a královny, ale i významní politici, hudebníci, malíři, nebo vědci britské historie. Netřeba se proto divit, že po staletí se zde vyprávějí legendy o duších a přízracích, které se potulují po Westminsterském opatství. Jak je to tedy se zdejšími přízraky?
Traduje se, že v opatství je pohřbeno asi 3000 lidí, a jen tři z nich nenašli posmrtný klid, a po staletí se zjevují návštěvníkům Westminster Abbey. Jsou jimi přízrak soudce Johna Bradshawa, mnicha Benedikta a duch vojáka z 1. světové války.
Westminsterské přízraky
Soudce Bradshaw, který se má v opatství zjevovat v kaplích a v klášterních chodbách, a děsit tak některé návštěvníky, má podle pověsti pykat za podíl na soudním procesu, který připravil o život anglického krále Karla I. Stuarta. Ten byl prvním panovníkem, který byl odsouzen za velezradu, a tak skončil na popravišti. O jeho smrti prý rozhodl jeden hlas, který údajně patřil právě soudci Johnu Bradshawovi.
K nejznámějším duchům Westminsterského opatství však patří mnich, který se údajně zjevuje navečer mezi 17. a 18. hodinou v klášterních chodbách a v okolí zahrady uprostřed kláštera. Někteří lidé dosvědčili, že má mít až neobvykle hmotnou postavu, takže si mnozí návštěvníci myslí, že vidí skutečného mnicha. Někteří turisté si s ním dokonce i povídali.
Nikdo však nevěděl, jakého mnicha má přízrak představovat.
V roce 1934 proto proběhlo parapsychologické vyšetřování, kdy se objasnilo tajemství tohoto ducha. Duch údajně prozradil, že se jmenuje Benedictus, a byl zavražděn, když se snažil opatství ochránit před bandou zlodějů, kteří chtěli opatství vyloupit. Mnozí této historce nevěří, protože se nenašly žádné zmínky o podobném mnichovi ve Westminsterském opatství. Přesto však existuje několik fotografií, které mnicha Benedikta zachycují.
Třetím Westminsterským přízrakem je fantom neznámého vojína, jehož hrob je umístěn v hlavní lodi chrámu, a je obložený květinami červených máků. Jeho ostatky zde byly uloženy 11. listopadu 1920, a staly se symbolem všech britských vojáků, kteří padli v 1. světové válce. Legenda říká, že čas od času se přízrak vojáka objevuje v katedrále, kde postojí se skloněnou hlavou při svém hrobě, a pak se náhle rozplyne. Nikdo neví, kdo neznámý voják byl, ani kde padl.
Nachází se v opatství kámen osudu?
Kromě přízraků se tu kdysi mohli návštěvníci setkat i s tajemným kamenem osudu, který byl součástí legendárního korunovačního křesla britských králů. Křeslo bylo zhotoveno tak, aby se do něj vešel Kámen ze Scone, známější pod názvem Kámen osudu. Byl to blok pískovce, který byl po staletí používán během korunovace skotských králů.
Do Westminsterského opatství se Kámen osudu dostal díky králi Eduardovi I. (Měl přezdívku Kladivo na Skoty), který po jednom z vítězství nad Skoty, si jako kořist odvezl ze Skotska právě Kámen osudu. Právě tento kámen je považován za symbol skotského království. Eduard I. proto trval na tom, aby se Kámen osudu zasadil do korunovačního křesla britských králů, což mělo symbolizovat to, že Skotové už nikdy nebudou mít jiného krále než Eduarda a jeho potomky.
Legenda mluví také o tom, že Kámen osudu při korunovací rozpozná právoplatného krále. Když na křeslo usedl pravý král, Kámen osudu prý vydal hlasitý výkřik, pokud to není pravý dědic, zůstane ticho. Nikde se už však neříká o tom, proč Kámen osudu nevydal výkřik během korunovace současné britské královské linie z rodu Windsorů. Dnes je korunovační křeslo ve Westminsterském opatství vystaveno za sklem, kvůli jeho bezpečnosti, a Kámen osudu se v něm již neskrývá. V roce 1996 byl totiž odvezen a vrácen do Skotska.
Westminsterské opatství na každého návštěvníka, který sem vstoupí, zapůsobí zvláštním dojmem, protože na tomto místě je cítit skutečného ducha dějin. Mnozí však možná zahlédnou i zdejší duchy, kteří se stali nesmazatelnou součástí legendárního Westminsterského opatství.