Proč letěl Rudolf Hess do Skotska? Tajemství si vzal do hrobu
Rudolf Hess byl Hitlerovým zástupcem a teoreticky mohl jednat jeho jménem, jestliže byl Führer indisponován. Letěl do Skotska vyjednat mír s Británií?
Rudolf Hess se narodil v egyptské Alexandrii, ale většinu života prožil v Německu. Zde chodil do školy, nastoupil do armády a bojoval v první světové válce jako pěšec a později se stal pilotem. Po válce studoval na univerzitě historii a ekonomii. V jedné ze svých esejí během studia popsal člověka velmi podobného Hitlerovi: “Když zavelí nouze, neštítí se krveprolití. Ve snaze dosáhnout svého cíle je připraven šlapat i po přátelích.”
Navštivte také:
Život po smrti? Není to jen báchorka, tvrdí vědci!
Tento popis vcelku korespondoval s budoucím vztahem mezi Hessem a Hitlerem. Hess byl jedním z mnoha, kteří pomohli Hitlerovi k moci a dokonce kvůli tomu strávil rok a půl ve vězení. Mnohem dramatičtější byl však konec jeho kariéry.
10. května 1941 letěl Rudolf Hess sám do Skotska. Do smrti tvrdil, že tak učinil čistě z vlastních pohnutek. Místo toho, aby s letadlem přistál, vyskočil z něj s padákem. Ihned po dopadu na zem ho zatkli a muži, kteří tak učinili, později tvrdili, že Hess působil jako chlap, který chtěl cosi vyřídit. Požádal je, aby ho eskortovali do sídla vévody z Hamiltonu, který byl blízko místa Hessova dopadu.
Také se ptal, jestli někdo z nich vévodu nezná. Údajně řekl: “Mám pro něj důležitou zprávu.” Hess se však k vévodovi nedostal. Namísto toho putoval do vězení a svůj život tak riskoval zbytečně.
Navštivte také:
Badlandský strážce – tajemná tvář z Kanady
Před Hessovým letem do Skotska probíhala mezi Británií a Německem mírová jednání. Nevíme však, jaký byl jejich obsah. Churchill jednal s Hitlerem, ale zároveň si příliš nepadl do oka s králem Jiřím VI. Je možné, že Hess se chtěl spojit s vévodou z Hamiltonu a prostřednictvím něj navázat separátní mírová jednání mezi Německem a královskou rodinou?
Když se Hitler doslechl o Hessově zajetí na území nepřítele, údajně nebyl překvapen. Přestože Hess byl jeho zástupcem, Führer by byl určitě rozčilený, kdyby Hess vyjednával o míru za jeho zády. Hitler však působil klidně, jakoby Hesse vyslal do Skotska on sám. Navenek ale tvrdil, že Hess se zbláznil a jednal bez rozkazu.
Churchill tvrdil prakticky totéž, podle něj však Hesse poslal do Británie Hitler s tím, aby vyjednal mír. Hess zase do smrti říkal, že jednal z vlastního popudu.
Navštivte také:
Záhadné artefakty. Kdo je tu zanechal?
Prominentní vězeň zůstal v Londýně až do Norimberských procesů. Přestože projevoval symptomy amnézie, uznali ho způsobilým k tomu, aby stál před tribunálem. Odsoudili ho za zločiny proti míru, nikoli však za zločiny proti lidskosti jako mnoho jiných nacistů. Skutečný důvod svého letu do Skotska nikdy neprozradil a vzal si ho do hrobu. Údajně ve věznici Spandau spáchal sebevraždu oběšením se na kabelu. Vzhledem k tomu, že byl 93-letý, se to jeví jako dost nepravděpodobné. Dodnes se mluví o tom, že v Hessově smrti měli prsty britské tajné služby.