Proč na odvrácené straně Měsíce nejsou moře?
Měsíc vznikl následkem gigantické srážky Země s planetou Theiou před 4,5 mld. let. Kvůli intenzivní interakci s naší planetou se k nám obrací stále stejnou stranou. Je zajímavé, že na ní se vyskytují rozsáhlé impaktní pánve – moře, kterých je tu celkem 18, zatímco jeho odvrácená strana je hornatá a moří je na ní málo.
Vědci zjistili, co tento jev způsobilo. Po srážce byly Země i Měsíc rozžhavené, ale menší Měsíc vychládal mnohem rychleji než naše planeta. A jeho „tmavá“, tedy odvrácená strana vychládala ještě rychleji. Na přivrácenou stranu působilo totiž i teplo vyzařující z naší planety, jejíž teplota tehdy dosahovala 2,5 tisíce stupňů Celsia, a nezapomínejme, že Měsíc byl tehdy k Zemi 10 – 20x blíž než dnes.
Na odvrácené straně se rychle usazoval vápník a hliník, díky čemuž byla její kůra mnohem silnější a tvrdší. Asteroidy, které na tento zpevněný povrch dopadaly, na něm vytvořily pouze četná roztroušená údolí a horské hřbety. Naproti tomu na přivrácené straně byla kůra mnohem tenčí a po dopadech asteroidů tu tekly lávové čedičové proudy, které vytvořily měsíční moře.
Planeta Theia byla podle odhadů velká asi jako Mars (jeho průměr je dvakrát menší než zemský). Díky srážce vznikla specifická nebeská mechanika Země a klimatické podmínky, které umožnily vznik života.