Havajské ostrovy, které jsou součástí USA od roku 1959, a tedy i nejmladším z amerických států, jsou vyhledávanou dovolenkovou destinací nejen Američanů, ale i Evropanů protože jsou odjakživa spojovány s odpočinkem. Když se řekne Havaj, každému se už jaksi v mysli vytvoří krásné písečné pláže, slunce, surfaři, krásné domorodkyně, či exotická příroda, ke které však patří i sopky.
A právě na Havaji najdete nejen nejaktivnější sopku na světě Kilauea, ale i největší sopku na světě Mauna Loa. A právě odsud si turisté odnášejí lávové kameny, o kterých ani netuší nebo spíše nevěří historkám od místních domorodců, že jsou prokleté. Pozor na kameny z Mauna Loa Mauna Loa – v překladu Dlouhá hora, která je vysoká 4169 metrů je největší činnou sopkou na světě. Málokdo však ví, že ve skutečnosti je tato sopka vysoká více než 10 kilometrů, když se její výše počítá od základny na mořském dně, a ne od té části, která je viditelná nad mořem. Sopka se nachází v Národním parku Havajské sopky (Hawaii Volcanoes National Park), a je to jedno z mála míst na světě, kde se mohou turisté pohybovat mezi aktivními sopkami, a dokonce se z bezpečné vzdálenosti dívat i na chrlící vulkán. Někteří turisté si možná i proto odnášejí ze sopek lávové kameny, přesto, že jsou upozorněni nejen místními obyvateli, ale i průvodci, aby tak nečinili, protože kameny by jim mohly přinést neštěstí.
Mnozí toto upozornění ignorují, a možná i proto dostává každoročně správa parku stovky zásilek od lidí, kterým kameny přinesli pořádnou smůlu. Lidé většinou na takové bizarnosti nevěří, když se však o tom přesvědčí na vlastní kůži, uvěří.
Mnohé příběhy ukradených lávových kamenech z Mauna Loa se vyprávějí sice jen mezi místními obyvateli nebo v úzkém okruhu lidí, kterým se něco takového přihodilo, a možná i proto to není mezi turisty známé. Některé příběhy se však zveřejnili, a mezi ně patří i ty z konce 70. let minulého století. V létě roku 1977 vystoupil na sopku Mauna Loa spolu se ženou a svým čtyřmi dětmi Ralph Loffert – viceprezident aerolinií z Buffala. Přestože ho místní domorodci varovali před havajskou bohyní sopek a ohně Pele, Loffert si z místa vzal několik lávových kamenů. Jak zjistil později, neměl to dělat, protože jeho rodinu postihlo několik neštěstí, a ukázalo se, že to pravděpodobně způsobily právě lávové kameny, i když skeptici tomu nevěří. Nejprve dostal zánět slepého střeva jeho syn Todd, kterému bylo později potřeba operovat koleno, a také si zlomil zápěstí. Druhý Loffertov syn Mark si zlomil ruku a pohmoždil kotník, a třetí syn Dan dostal oční infekci, a od té doby musel nosit brýle. Dcera Rebecca nešťastně spadla a vyrazila si dva zuby. Mnozí možná řeknou, že u dětí jsou tato zranění a nemoci běžné, ale Ralph Loffert s manželkou tyto neštěstí připsali právě lávovým kamenem, které z Mauna Loa vzali. Rozhodli se proto tyto kameny vrátit zpět, a poslali je balíkem známému z Havaje, jehož poprosili, aby je zanesl zpět na sopku Mauna Loa. Neštěstí v Loffertovej rodině však i přesto pokračovali dál. Syn Mark si zranil koleno tak, že při chůzi musel používat berle, syn Dan si zase zlomil ruku, Todd si znovu zlomil zápěstí a dcera Rebecca přišla při pádu o další tři zuby.
Loffertov syn Mark se nakonec po mnoha dalších neštěstích v rodině přiznal, že si nechal tři malé lávové kameny. Rodina proto kameny poslala na Havaj, kde byly vráceny na Mauna Loa, a dětské nehody rázem ustaly. Zda za nehody mohly lávové kameny nebo dětská nerozvážnost je sporné.
Jiný známý případ ukradených kamenů je z roku 1979, kdy si Nick Morris obchodník se dřevem z texaského městečka El Paso také přinesl domů z Mauna Loa lávové kameny. Krátce na to mu hurikán zničil střechu jeho domu, pak spadl ze střechy, když ji opravoval, a nakonec blesk, který zasáhl jeho anténu, zničil několik elektrických spotřebičů. Morrisonová žena pak onemocněla zvláštní infekcí, Nick Morris si zlomil bedra a jejich vnučka si u nich v domě zlomila ruku na dvou místech.
K rozhodnutí vrátit lávové kameny z Mauna Loa se Nick Morris rozhodl poté, co zjistil, že jeho přítel, kterému také daroval lávový kámen, během roku a půl zdemoloval čtyři auta, přesto, že předtím žádnou autonehodu neměl. Lávové kameny proto i Nick Morris vrátil zpět na sopku Mauna Loa, a neštěstí v rodině i u jeho přítele rázem přestali.
Byla to opět jen náhoda? V podobných příbězích by se dalo pokračovat dál, a dobře o nich vědí i správci Národního parku Havajské sopky, kteří každý rok dostávají od lidí z různých koutů světa zásilky lávových kamenů i s listy, kde popisují, jaké neštěstí se jim po návratu z Havaje staly, a proto je velmi úpěnlivě prosí, aby kameny vrátily zpět na sopku Mauna Loa.
Navzdory tomuto všemu se stále najde množství turistů, kteří si z Havajských ostrovů i nadále berou domů lávové kameny, které nakonec i tak musí vrátit zpět, protože je postihla série neštěstí. Turisté prostě nevěří, tak jak asi nevěří mnozí z vás.