První kroky k rozluštění? Několik slov Voynichova rukopisu již známe

Odborníci i laici se již léta pokoušejí rozluštit slova nejtajemnejšího rukopisu světa, kterým je takzvaný Voynichův rukopis. Jednomu z nich se údajně několik slov už podařilo odhalit.

Navštivte také:
Anzu wyliei: Bizarní opeřený dinosaurus, kterého byste nechtěli potkat

Voynichův rukopis pochází ze začátku patnáctého století a je napsán neznámou abecedou se čtyřiceti znaky. Množstvím ilustrací připomíná spíše botanickou nebo alchymistickou příručku.

Profesor Stephen Bax z Bedfordshirské univerzity říká, že on je ten, komu se vůbec poprvé podařilo rozšifrovat nějaká slova z tohoto rukopisu.

Navštivte také:
Dina Sanichar: Skutečný Mauglí, kterého vychovala zvěř

Použil lingvistické analýzy podobné těm z minulosti, kdy se úspěšně rozluštily egyptské hieroglyfy a jiné záhadné texty. Identifikoval některé rostliny a jejich názvy našel v středověkých herbářích v arabštině a dalších jazycích. Pak už mohl začít s dekódováním.

Zatím rozluštil devět slov, které pojmenovávají například jalovec, bavlnu, zeměžluč nebo koriandr.

Ačkoliv profesor Bax připouští, že dekódování je stále pouze částečné, jeho úspěch vyvolal nadšení ve světě lámání kódů a lingvistiky, protože dal naději na případné úplné rozluštění Voynichova rukopisu.

Navštivte také:
VIDEO: Pekelná studna Na její dno se ještě žádný člověk nepodíval

Bax vyzval i další lingvisty, aby s ním spolupracovali, ačkoli uznává, že úplné dekódování nebude vůbec snadné. Mohly by však spolu s ním konečně přijít na to, “co nám tajemní autoři vlastně chtěli říct”.

Podle britského profesora jeho výzkum v každém případě ukazuje, že rukopis není žádnou nesmyslnou slátaninou, jak tvrdí někteří skeptici. Jde zřejmě o spis o přírodě v nějakém blízkovýchodním nebo asijském jazyku, dodává.

Jiná studie jistého amerického botanika ale zase naznačuje, že text je napsán ve starém aztéckém jazyce nahuatl. Arthur Tucker prostudoval ilustrace z Voynichova rukopisu a podle něj mohlo v patnáctém století mnoho z nakreslených rostlin růst v oblasti dnešního Mexika. Zdá se tedy, že navzdory těmto již několik let starým objevům bude Voynichův rukopis ještě dlouho záhadou.

Exit mobile version