VýzkumyZáhady

První kroky k rozluštění? Několik slov Voynichova rukopisu již známe

Odborníci i laici se již léta pokoušejí rozluštit slova nejtajemnejšího rukopisu světa, kterým je takzvaný Voynichův rukopis. Jednomu z nich se údajně několik slov už podařilo odhalit.

Navštivte také:
Anzu wyliei: Bizarní opeřený dinosaurus, kterého byste nechtěli potkat

Voynichův rukopis pochází ze začátku patnáctého století a je napsán neznámou abecedou se čtyřiceti znaky. Množstvím ilustrací připomíná spíše botanickou nebo alchymistickou příručku.

Profesor Stephen Bax z Bedfordshirské univerzity říká, že on je ten, komu se vůbec poprvé podařilo rozšifrovat nějaká slova z tohoto rukopisu.

Navštivte také:
Dina Sanichar: Skutečný Mauglí, kterého vychovala zvěř

Použil lingvistické analýzy podobné těm z minulosti, kdy se úspěšně rozluštily egyptské hieroglyfy a jiné záhadné texty. Identifikoval některé rostliny a jejich názvy našel v středověkých herbářích v arabštině a dalších jazycích. Pak už mohl začít s dekódováním.

Zatím rozluštil devět slov, které pojmenovávají například jalovec, bavlnu, zeměžluč nebo koriandr.

Ačkoliv profesor Bax připouští, že dekódování je stále pouze částečné, jeho úspěch vyvolal nadšení ve světě lámání kódů a lingvistiky, protože dal naději na případné úplné rozluštění Voynichova rukopisu.

Navštivte také:
VIDEO: Pekelná studna Na její dno se ještě žádný člověk nepodíval

Bax vyzval i další lingvisty, aby s ním spolupracovali, ačkoli uznává, že úplné dekódování nebude vůbec snadné. Mohly by však spolu s ním konečně přijít na to, “co nám tajemní autoři vlastně chtěli říct”.

Podle britského profesora jeho výzkum v každém případě ukazuje, že rukopis není žádnou nesmyslnou slátaninou, jak tvrdí někteří skeptici. Jde zřejmě o spis o přírodě v nějakém blízkovýchodním nebo asijském jazyku, dodává.

Jiná studie jistého amerického botanika ale zase naznačuje, že text je napsán ve starém aztéckém jazyce nahuatl. Arthur Tucker prostudoval ilustrace z Voynichova rukopisu a podle něj mohlo v patnáctém století mnoho z nakreslených rostlin růst v oblasti dnešního Mexika. Zdá se tedy, že navzdory těmto již několik let starým objevům bude Voynichův rukopis ještě dlouho záhadou.

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

1 komentář

  1. Zdravím, mohu vám zde napsat, že Voynichův rukopis není žádná velká záhada. Záhada to může být jen pro ty co se nedokážou pořádně podívat do rukopisu na text a i nějaké obrázky. Rukopis jsem dešifroval už před několika roky. Asi tak před 10. Jinak žádný odborník a to jak vědec i z Anglie nebo z jiné země nemá šanci rozkodovat text toho manuscriptu, protože je vše psáno v českým jazyku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.