Záhady

Anzu wyliei: Bizarní opeřený dinosaurus, kterého byste nechtěli potkat

Můžeme být rádi, že vyhynul. Zvláštní dinosaurus by si totiž dnes klidně pochutnával i na lidech, kdyby vůbec žili.

Navštivte také:
Dina Sanichar: Skutečný Mauglí, kterého vychovala zvěř

Dinosaurus vysoký tři metry, který žil před 66 miliony let, měl na hlavě hřeben a křídla porostlá peřím. Zvíře vážilo 286 kil. Hrůzostrašné bestie se potulovaly po planetě a byly tak divoké, že jim vědci dali přezdívku “pekelná kuřata”.

Dostal však oficiální jméno Anzu wyliei po ptáku ztělesňujícím v antické mytologii démona. Byl to odvážný bojovník, ačkoli připomínal kuře. Měl křídla, ostré drápy, nebezpečný zobák a silný ocas. Živil se bylinami a trávou, ale nepohrdl ani malými zvířaty a vajíčky jiných dinosaurů.

Navštivte také:
VIDEO: Pekelná studna Na její dno se ještě žádný člověk nepodíval

Když vědci sestavili tři kostry dohromady, zjistili, že jednotlivé části tvoří téměř kompletní kostru dinosaura. Zachovaly se pouze kosti, ale při ostatcích blízkých příbuzných těchto dinosaurů bylo nalezeno zkamenělé peří, což naznačuje, že stvoření bylo také porostlé peřím.

Emma Schachnerová, odbornice na biologii na University of Utah, v jednom z rozhovorů uvedla: “Byl to obří dravec, ale působil jako kuřátko tvarem hlavy a peřím. Potkat ho by nebyla žádná sranda.”

Navštivte také:
Tajemství Hollywoodu, které neměly vyjít na povrch (část druhá)

Výsledky výzkumu z roku 2014 publikované v časopise Plos One popsali šelmu, která se potulovala na území Severní Ameriky ve stejnou dobu jako hrůzostrašný dravec Tyrannosaurus Rex. Anzu připomínající obrovského nelétavého ptáka měl štíhlý krk a silné zadní nohy, podobně jako pštros. Dvě ze tří nalezených koster mají známky zranění, což naznačuje, že kuře bylo bojovným druhem dravce. Na jedné kostře našli vědci zlomené a uzdravené žebro a na další důkazy o úrazu patní kosti.

Doktorka Schachnerová pokračovala: “Tato zvířata jednoznačně mohly přežít vážná zranění, protože dva ze vzorků vykazují znaky napůl vyhojených ran. Zda byly tyto úrazy výsledkem boje mezi dvěma jednotlivci nebo útoku na větší dravce, zůstává záhadou.”

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.