Tajný americký experiment: Na vlastních vojácích testovali yperit
Hrůzy první světové války v roce 1917 ještě znásobilo první použití bojového plynu. Yperit, také známý jako hořčičný plyn, proti nepřátelům poprvé nasadili Němci. Způsoboval poškození tkání, očí, kůže, dýchacích orgánů i trávicí soustavy A ačkoliv bylo jeho používání v roce 1925 zakázáno, armády se k němu občas uchylovaly i nadále.
Spojenečtí velitelé měli z bojových plynů strach i během druhé světové války. Báli se, že když vojska Osy přestanou dosahovat úspěchů a štěstí se jim obrátí zády, nebudou váhat uchýlit se k použití yperitu a jemu podobných látek.
Strach fungoval jako výborná záminka pro experimentování na lidech. Americká armáda se rozhodla využít svých vlastních vojáků, aby otestovala účinky hořčičného plynu na zdravých mladých mužích.
Výše postavení velitelé museli vědět, že najít dobrovolníky, kteří by se nechali vystavit působení yperitu, bude nemožné. Plyn je ve skutečnosti lepkavou olejovitou pryskyřicí, která způsobuje chemické popáleniny a v případě vdechnutí i krvácení plic. I proto se velení neptalo na souhlas obyčejných vojáků, které v roce 1942 v Panamě vystavili účinkům hořčičného plynu.
Účelem experimentu bylo zjistit, jak dobře funguje yperit v tropickém prostředí, například na tichomořských ostrovech, kde měli již zanedlouho Američané bojovat. Asi 1200 mužů bylo rozděleno do menších skupin a několik týdnů se museli podrobovat testům.
Před komorou se museli do půl pasu svléknout, nasadit si plynovou masku a vstoupit. Následně vědci vypustili yperit. Ukázalo se, že funguje výborně i při vysokých teplotách. Jeden z přeživších později tvrdil, že vojáci bezhlavě pobíhali po komoře a řvali, když se jim chemikálie propalovala přes kůži. Někteří bouchali na stěny a dožadovali se, aby je pustili ven. Dveře se však otevřely až po uplynutí stanoveného času.
Vojáky ihned po pokusech ošetřovali. Přesto nad každým z nich visela hrozba v podobě vojenského soudu, pokud někdy prozradí, co se v Panamě dělo. Dokonce ani jako civilisté nemohli vlastním doktorům prozradit, čeho se z donucení zúčastnili.
V roce 1993 informace o pokusech po více než 50 letech pronikly na veřejnost. Americká vláda musela zakročit, jen několik mužů, jež armáda vystavila testování, se však podařilo odhalit. Pentagon oficiálně stále pátrá po přeživších, nejmladší z nich však má dnes nejméně 93 let. Vzhledem k poškození organismu, ke kterému dochází působením yperitu, je však nepravděpodobné, že by někdo z účastníků krutých pokusů ještě žil.