Záhady

Toxická žena otrávila 23 lidí, její smrt je dodnes záhadou

O některých lidech máme ve zvyku říkat, že jsou otravní. O Glorii Ramirezové to platilo doslovně. „Toxická žena“, jak ji přezdívali, dokázala svou přítomností okolí doslova otrávit.

19. února 1994 přivezli 31-letou dvojnásobnou matku Glorii Ramirezovou na urgentní příjem nemocnice v kalifornském městě Riverside. Žena s nevyléčitelnou rakovinou děložního čípku si stěžovala na nepravidelný srdeční tep a potíže s dýcháním. Cestou jí v sanitce dali infuzi, ale po příjezdu do nemocnice už téměř nevnímala okolí, mělce dýchala a měla rychlý tep.

Lékaři jí intravenózně podali mix léků na zmírnění těchto příznaků, zejména na zpomalení činnosti srdce. Medikamenty ale nezabraly, a tak přišel na řadu defibrilátor. Už tehdy si část zdravotnického personálu všimla, že na jejím těle se vytvořil olejovitý povlak, jiní zase zaznamenali cibulový zápach, o němž se domnívali, že jí vychází z úst. Zdravotní sestra Susan Kaneová vpíchla pacientce do žíly jehlu a odebrala vzorek krve. Tehdy pocítila silný amoniakový zápach. Podala stříkačku sestře Maureen Welchové a i ona ucítila čpavek. Třetí sestra Julie Gorchynská jejich domněnky potvrdila a navíc si všimla, že v krvi plavou zvláštní béžové částice. V tom momentě sestra Kaneová spadla na zem a museli ji odnést. Gorchynská si začala stěžovat na nevolnost a o chvíli později už také ležela na podlaze. Welchová ji zanedlouho následovala.

V tu noc onemocnělo v nemocnici 23 lidí, pět z nich museli hospitalizovat. Nejhůře na tom byla Gorchynská. Oteklo jí tělo a těžce dýchala, vyvinula se u ní hepatitida, pankreatída nekróza kolen. Ještě několik měsíců chodila jen s pomocí berlí.

Gloria Ramirezová zemřela 45 minut po příjezdu do nemocnice. Oficiální příčinou smrti bylo selhání ledvin v důsledku metastazujícího karcinomu. Její toxický vliv na personál nemocnice je ale dodnes jednou z největších medicínských záhad.

Zdrojem toxinů byla bezpochyby právě pacientka, ale výsledky pitvy byly neuspokojivé. Ministerstvo zdravotnictví nakonec prohlásilo, že personál propadl takzvané masové hysterii, kterou zřejmě vyvolal zápach. Zpráva ministerstva však rozhněvala mnohé, kteří v ten večer v nemocnici sloužili. Považovali ji za urážku své profesionality.

Případ se nakonec dostal k pracovníkům Federálního výzkumného ústavu v Livermore, kteří se podívali na zprávu z pitvy i výsledky toxikologie. Samozřejmě objevili přítomnost velkého množství analgetik, jelikož Raamirezová trpěla jako onkologická pacientka velkými bolestmi. A právě při procesu rozkládání jednoho z léků v krvi pacientky vznikal specifický amoniakový zápach.

V krvi však měla i vysokou koncentraci dimethylsulfoxidu. Tato látka se v malém množství vyskytuje v některých rostlinách a v mnoha jídlech a nápojích, v těle Ramirezové se však nahromadila v důsledku užívání ilegálního analgetika ve velkém množství. Když jí zdravotníci v sanitce zavedli hadičku s kyslíkem, dimethylsulfoxid zoxidoval a stal se z něj metylsulfonylmetan. Ten měl podobu hnědých částeček, které Gorchynská viděla v injekční stříkačce.

Metylsulfonylmetan je poměrně neškodný. Ale přidejte jednu molekulu kyslíku a vznikne dymetylsulfát. Jde o mimořádně agresivní chemikálii, která okamžitě zabíjí buňky, se kterými přijde do styku. Když se dostane do těla, může způsobit křeče, delirium, paralýzu či kóma a poškodit ledviny, játra i srdce. V některých případech dokonce zabíjí.

Otázkou je, jak se relativně neškodná látka v těle Ramirezové změnila na smrtící. Odborníci tvrdí, že za to mohla nízká teplota na urgentním příjmu, ale jejich hypotéza je nepodložená. Navíc další symptomy, které vykazoval personál nemocnice, se neshodovaly s otravou dimethylsulfáty. Toxická žena tak dodnes zůstává záhadou.

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.