Objevy

Velká historická záhada v Číně

Ještě v 60. letech minulého století se podařilo čínskému zemědělci úplnou náhodou objevit obrovské podzemní město nacházející se u města Tunxi v čínské provincii Anhui. O tomto významném objevu se na starém kontinentu vědělo jen velmi málo, ale změnilo se to po částečném zpřístupnění dvou jeho částí turistům. Říše středu se tak může pyšnit další velkou záhadou.

Monumentální starověké dílo
Obrovský jeskynní komplex skládající se až z 36 jeskyní překvapil historiky, archeology i laickou veřejnost. Odborníci z čínské univerzity Tsinghua, kteří dlouhá léta dělali důkladný průzkum tohoto komplexu, dospěli k závěru že celý podzemní svět nevznikl vodní erozí, jak se ze začátku předpokládalo, ale byl vytvořen lidmi zřejmě před 2000 lety. Každá z 36 jeskyní je velmi rozsáhlá a je to dokonalý podzemní labyrint se složitými bludišti a ohromnými kamennými sloupy.

jeskyne2Původ celého podzemního komplexu je záhadou i pro historiky a archeology, protože se o něm nepíše v žádných starých kronikách ani dokumentech. Uvnitř se totiž nenalezli žádné vyryté nápisy, ani fresky, takže uměle postavené podzemní město nevěděli odborníci nikam zařadit. Státní správa města Chuang-šan proto vyzvala všechny archeology, badatele, geology, ale i veřejnost, aby jeskyně prozkoumali. Pokud by se někomu podařilo určit rok, kdy byl celý podzemní komplex vybudovaný a nač se používal, měl dostat velmi vysokou odměnu.

Kdo podzemní město postavil?
Dodnes se to nepodařilo nikomu určit, jediné, co zde archeologové našli, bylo několik starověkých lamp a porcelánové střepy z období čínské dynastie Ťin, která vládla od roku 265 našeho letopočtu. Z toho někteří historici usoudili, že podzemní město by mohlo být staré téměř 2000 let, jiní odborníci si však myslí, že je podstatně starší.

jeskyne3Dvě jeskyně (číslo 2 a 35) jsou dnes zpřístupněny turistům. Jen tyto dvě části podzemního města však zabírají obrovskou plochu až 17 000 metrů čtverečních. Jeskyně číslo 35 překvapí asi každého – místy je totiž vysoká až 18 metrů a skládá se až z 36 obrovských místností, ve kterých se nachází 26 kamenných sloupů vysokých až 10 metrů. Součástí obou zpřístupněných jeskyní jsou i kamenné mosty, schodiště, uměle vytvořené bazény, klikaté chodby a obrovské haly. Starověcí lidé mohli v celém komplexu bez problémů existovat, protože teplota zde je během celého roku stále konstantní – kolem 15°C. Navíc jsou zde téměř nevyčerpatelné zásoby pitné vody, jejíž zdroj se dosud nepodařilo objevit. Velkou záhadou nejen pro turisty, ale i pro odborníky je i to, že v jeskynním komplexu se nedá vůbec vyvolat ozvěna.

Odborníci odhadli, že starověcí stavitelé museli z podzemí vytěžit okolo 200 tisíc krychlových metrů kamene! Nikomu se zatím nepodařilo zjistit, jak byla hornina vytěžena a kam ji vlastně odvezli. Archeologové vůbec netuší jaká kultura mohla podzemní město vytvořit nebo jakému účelu mělo sloužit. Zatím jsou podrobně zmapované jen dvě jeskyně, které jsou veřejnosti přístupné, dalších 34 jeskyní se stále zkoumá. Na archeology tak nepochybně čekají další velká překvapení, na která se těší celý odborný i laický svět. Podaří se odhalit, komu a nač celý obrovský komplex sloužil? Skrývá podzemní město nějaké tajemství, které stále jen čeká na své odhalení?

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.