KuriozityPodivné úkazyZáhady

Velká záhada Bermudského trojúhelníku: kam zmizela Letka 19?

Pověst Bermudského trojúhelníku jako místa, která požírá lodě a letadla, zpečetil incident z prosince 1945. Tehdy na tomto záhadném místě zmizelo pět amerických bombardérů sdružených v takzvané „letku 19“. Nenašly se po nich žádné stopy.

Začalo to jako běžný tréninkový let. Krátce po druhé hodině odpoledne 5. prosince 1945 vzlétlo ze základny Fort Lauderdale na Floridě pět letadel. Měli před sebou tříhodinovou misi, během níž měli vyřešit úkol s názvem „Navigační problém číslo jedna“. Letový plán měl tvar trojúhelníku: nejprve stroje směřovaly východně od Floridy, následně na sever a pak na jihozápad zpět na základnu.

Na jednom z bombardérů se nacházela jen dvoučlenná posádka, ostatní vezli po třech letcích. Mnozí z nich byli mimořádně zkušení a ve vzduchu strávili přes 300 hodin. Cvičný let vedl poručík Charles C. Taylor, výborný pilot a veterán vzdušných soubojů z pacifického fronty.

První problémy
Nejprve šlo vše hladce. Letka východně od Floridy shodila bomby na předem určené útesy a zamířila na sever. Krátce po obratu však nastaly problémy. Z dodnes nevysvětlitelných příčin Taylor usoudil, že kompas jeho letadla se porouchal a Letka 19 se pohybuje špatným směrem. Situaci ještě ztížil náhlý déšť, silný vítr a hustá oblačnost.

Letka 19 zůstala dezorientovaná a bezmocná. „Netuším, kde jsme,“ řekl ostatním jeden pilot přes vysílačku. „Po poslední obrátce jsme se museli ztratit.“

Zmatený velitel
Poručík Robert F. Cox, který v té době letěl nedaleko pobřeží Floridy, zachytil zmatenou komunikaci pilotů ztracené letky a zeptal se jich, jestli nepotřebují pomoc. „Pokazily se mi oba kompasy a snažím se najít Fort Lauderdale,“ řekl mu velitel Letky 19 Charles C. Taylor nervózním hlasem. „Jsme nad pevninou, jsem si jistý, někde nad Florida Keys, ale nevím, jak vysoko.“

Jeho vyjádření nedávalo smysl. Skupina ostrovů Florida Keys leží jižně od Floridy, přitom však Taylor potvrdil přelet a shození bomb na útesy východně od jejího pobřeží. Proč si myslel, že se spolu s dalšími letadly za méně než hodinu dostal stovky kilometrů mimo vytyčeného kurzu?

Někteří vyšetřovatelé později tvrdili, že Taylor se ještě přesně neseznámil s okolím Fort Lauderdale, kam byl převelen jen několik dní předtím. Teoreticky si mohl Florida Keys splést s některým z ostrovů patřících k Bahamám, ale proč si myslel, že se právě nachází v Mexickém zálivu? To zůstává záhadou.

Piloti, kteří se ztratili při podobných cvičných letech, měli za úkol najít cestu zpět k Floridě jednoduše tak, že budou směřovat k zapadajícímu Slunci. Dříve či později by dorazili k pevnině. Nicméně Taylor, přesvědčen, že je nad Mexickým zálivem, vydal jiný rozkaz: „Kurz severovýchod!“ Letka 19 tak jen směřovala stále dál od pobřeží.

Rozkazy se mění
Ostatní piloti Taylorovi říkali, že mají letět na západ, on však zpočátku nesouhlasil. Po pár desítkách kilometrů jejich tlaku podlehl a opravdu stočil letku na západ. Netrvalo však dlouho, dokud řekl: „Na severovýchod jsme letěli příliš krátce na to, abychom viděli pevninu.“ A opět změnil kurz původním, špatným směrem. Někteří vyšetřovatelé dokonce tvrdili, že jeden z pilotů zřejmě neuposlechl a pokračoval na západ, zbylí však následovali velitele.

Rádiový přenos Letky 19 začal slábnout, když se stroje stále více a více vzdalovali od pevniny. Když jim začalo docházet palivo, zachytilo velitelství letectví poslední jasnou zprávu. Taylor pilotům řekl: „Všechny stroje k sobě. Když někomu zůstane méně než deset galonů paliva, jdeme dolů.“ Tím měl na mysli nouzové přistání na hladině moře. Po této zprávě se již směrem od letky šířil jen statický šum.

Pátrání nepřináší výsledky
Námořní letectvo USA začalo okamžitě sestavovat pátrací letku. Krátce po sedmé hodině večer vzlétli z Fort Lauderdale dvě letadla, jedno však krátce po startu explodovalo a druhé se vrátilo na základnu. Pátrací akce pokračovala až na další den ráno. Letku 19 hledalo 300 lodí a letadel. Během pěti dní prohledali téměř 800 tisíc kilometrů čtverečních Atlantiku. Bez výsledku. Nenašla se těla ani trosky.

Náhlou ztrátu orientace Charlese C. Taylora si nikdo neuměl vysvětlit. V 60-tých a 70-tých letech minulého století se tak postupně začaly v různých magazínech vynořovat konspirační teorie o tom, že Letku 19 spolkl Bermudský trojúhelník, oblast už dříve známá nadměrným výskytem zmizelých lodí a letadel. Mluvili o magnetických anomáliích, paralelních dimenzích i činnosti mimozemšťanů.

V úvahu je třeba brát i faktory, které nejsou nadpřirozené. Svědci při vyšetřování shodně uvedli, že se Taylor na brífink před posledním letem Letky 19 opozdil a žádal, aby byl ospravedlněn z velení nadcházejícího cvičení. Nikdo nevěděl proč. Jisté však je, že mu nadřízení nevyhověli.

Stejnou záhadou zůstává fakt, že žádné z letadel, které se 5. prosince 1945 ztratilo, nevyužilo nouzovou rádiovou frekvenci, která jim mohla pomoci k návratu na pevninu. Pokud se nepodaří vraky letadel najít, zůstane tak zmizení Letky 19 zřejmě navždy nevyřešenou záhadou.

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.