
Nejméně dvakrát se v izraelském vězeňském systému objevil muž bez jména. Označili ho jen přezdívkou Vězeň X a trvalo několik let, než se Izrael přiznal, že takový člověk existuje. O jeho identitě se však dodnes vedou debaty a on sám už nikomu nic neřekne. Spáchal sebevraždu.
13. února 2013 se izraelská vláda přiznala, že ve věznici Ayalon spáchal v roce 2010 neznámý vězeň sebevraždu. V cele, která měla být dokonale zajištěna, aby k podobnému skutku nedošlo, se oběsil na ložním prostěradle. Identitu muže ale neodhalily a neví se ani to, za jaké zločiny si vlastně odpykával trest, a dokonce ani není jisté, zda byl za něco vůbec odsouzen. Izraelci ale potvrdili, že dotyčný měl dvojí občanství: izraelské a australské. Na základě toho později investigativní novinář Trevor Bormann předestřel předpoklad, že muž se jmenoval Ben Zygier.
Ben Zygier se narodil do židovské rodiny v australském Melbourne. Aktivně se zapojoval do veřejného života a jako 20-letý se přestěhoval do Izraele. Pravidelně se však vracel za rodiči a australská zpravodajská služba měla jisté podezření, že může být špionem. Zygier však v domovině stihl vystudovat právníka a s titulem později pracoval v Izraeli, kde se také oženil a měl dvě děti. Poměrně často se vydával i do Sýrie a Íránu, v roce 2010 však přišel zlom.
Australské úřady uvedly, že Izrael je informoval o zadržení muže s dvojím občanstvím, který se v Izraeli dopustil vážných zločinů. V samotné Austrálii ho však již evidovali jako špiona a člena Mossadu. Ani věznice ani Zygierův právník se však k povaze zločinů nevyjádřili.
Obhájce ale uvedl, že obvinění nejsou vážné a nespojují se se zradou či podobnými zločiny. V největším kuvajtském deníku se ale objevily zprávy, že Zygier se snažil prodat izraelské státní tajemství Indům. Indie souhlasila, že špiona ochrání, ale Mossad ho dostal dříve. Australské zdroje zase uváděli, že Zygier měl informace o tom, jak Izrael využil pasy jiných zemí při vraždě člověka v zahraničí. Možná chtěl tyto informace zveřejnit, ale nestihl to.
V prosinci 2010 viděl obhájce svého klienta naposledy. Tvrdil, že Zygier nevypadal deprimovaně a očividně nepomýšlel na sebevraždu. Dozorci uvedli totéž, muži nevěnovali zvýšenou pozornost a neevidovali ho jako rizikového. Dokonce se říkalo, že probíhá jednání o přiznání viny, a že Zygier si odsedí minimální trest. Obhájci sice řekl, že se k němu chovají špatně, ale nespecifikoval, do jaké míry, a není jisté, zda řekl pravdu. Ve věznici byly instalovány kamery a nezdálo se, že by Zygiera někdo šikanoval.
15. prosince 2010 však Ben Zygier vešel do koupelny ve své cele a oběsil se na prostěradle. V koupelně nebyly kamery, ale ty okolní nezachytili, že by někdo jiný vcházel do samotné cely. V mužově smrti zřejmě nebyly zakomponované jiné osoby, ale v pitevní zprávě se našlo pár zajímavostí. Zygier měl na těle modřiny a v krvi zbytky sedativ.
O okolnostech Zygierova života a smrti se více neví. Dokonce nelze ani se stoprocentní jistotou uvést, že byl oním Vězňěm X. Co takové však dotyčný udělal, že ho izraelské úřady dehumanizovali a ve spisech vedly jen pod přezdívkou? To se asi dozvíme až o několik desetiletí později po odtajnění dokumentů.