Nejproblematičtější jsou tajemství, která se týkají bezpečnosti země. Utajované informace unikají z mocenských orgánů státu na veřejnost odkdy je svět světem. Mnohdy se však jen díky tomu dozvíme, že v zemi dochází k protizákonným praktikám.
Navštivte také:
VIDEO: Známé stavby a památky, ve kterých údajně straší
Válečné deníky v Iráku (Wikileaks)
V říjnu 2010 nezisková mediální společnost WikiLeaks zveřejnila téměř 400 tisíc zpráv americké armády, které sdílela s mnoha mezinárodními mediálními organizacemi po celém světě. Nejdříve zveřejnili videa leteckých útoků amerického letectva z roku 2007, při kterých zahynulo několik civilistů, včetně dvou reportérů agentury Reuters. O pár měsíců později WikiLeaks vydaly materiály o mučení zajatých Iráčanů či popravách bez soudního procesu a jiných válečných zločinech spáchaných americkými a britskými jednotkami během invaze do Iráku v letech 2004 až 2009. Přestože britská i americká vláda trvaly na tom, že nezaznamenaly úmrtí civilistů, zpráva ukázala, že během akce přišlo o život nejméně 66 081 nevinných lidí. Kromě toho podrobně popisovaly mučení a popravy zadržených. Pentagon reagoval odsouzením úniku informací a tvrdil, že to ohrožuje sloužící jednotky a poskytuje nepříteli přehled o standardních operačních postupech armády. USA zveřejnění materiálů označily za ohrožení národní bezpečnosti. WikiLeaks odpověděli prohlášením, že z dokumentů vymazali všechna jména, která by mohla vést k represáliím a že veřejnost má právo znát celý rozsah zapojení obou národů do války. Zakladateli společnosti, australskému novináři Julianu Assangeovi, který aktuálně čelí obviněním ze špionáže a z nezákonného zveřejňování tajných dokumentů, hrozí trest 175 let vězení.
Únik informací o NSA Edwardem Snowdenem
20. května 2013 se Edward Snowden, technický asistent CIA zkontaktoval s novinářem britského deníku The Guardian, Glenem Greenwaldem, aby mu poskytl závažné informace. Šlo o detaily způsobu, jakým americká NSA (národní bezpečnostní agentura) ve spolupráci s britskou, australskou a kanadskou tajnou službou provozuje „globální program dohledu“ nebo „hromadného sledování“. Prvním programem, o kterém noviny psaly byl tzv. PRISM, který umožňoval přístup k datům společností Google a Yahoo. Americké orgány měly přístup k metadatům milionů Američanů i Evropanů. První text vyšel právě v Guardianu, 5. června. Následovala média po celém světě – Der Spiegel, Washigton Post, New York Times a další. Podle poskytnutých informací USA dokonce odposlouchávaly prostory evropských institucí a měly přístup i k jejich elektronické komunikaci. Proto americká vláda v červenci téhož roku obvinila Snowdena ze špionáže. Přestože mu vzali pas, Snowden odletěl do Ruska, kde od té doby žije, přičemž v roce 2020 konečně získal trvalý pobyt. Informace, které poskytl vyvolaly mezinárodní kontroverzi, přičemž odhalil, že sledovali i politiky z amerických spojeneckých zemí a techniky hromadného sledování využívali na všechny občany USA prostřednictvím metadat získaných od internetových a telefonních společností.
Navštivte také:
VIDEO: Bizarní zločiny, u kterých je těžko uvěřitelné, že se opravdu staly
Panama Papers
Panamské dokumenty, v angličtině Panama Papers, je označení pro únik 11,5 milionu tajných dokumentů z panamské společnosti Mosack Fonseca, která se specializovala na korporátní klientelu. V dokumentech jsou detailní informace o více než 214 000 firmách a jejich vlastnické struktuře. Veřejné osobnosti z více než 50 zemí na základě toho obvinily z korupce a praní špinavých peněz. Nachází se mezi nimi například pět hlavních představitelů států, jde o Argentinu, Island, Ukrajinu, S. Arábii a SAE. Odhalení se týkalo i několika spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina, kteří řídili multimiliardový kruh praní špinavých peněz. Dokumenty o velikosti 2,6 terabajtu dat rozeslaly 400 novinářům ze 107 mediálních agentur z více než 80 zemí. První novinový článek na toto téma vyšel 3. dubna 2016. Další zveřejnili kompletní seznam zúčastněných společností, přičemž důsledky Panama Papers dešifrují dodnes, protože potrvá roky, než úřady obrovské množství údajů ověří a zjistí všechna propojení mezi různými falešnými společnostmi.
Navštivte také:
VIDEO: Podle nejstarší Bible na světě nebyl Ježíš synem Božím. Byl vůbec ukřižován?
Pandora Papers
Podobnost Pandora Papers s Panama Papers sahá hlouběji než napovídá název. Pandora Papers je označení investigativního vyšetřování Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů, zveřejněného 3. října 2021, které odhalilo 11,9 milionu tajných dokumentů s 2,9 terabajty dat o skrytých majetcích 35 světových lídrů, včetně současných a bývalých prezidentů, předsedů vlád jakož i více než 100 miliardářů, celebrit a vedoucích představitelů firem. Objem dat překonal všechna předchozí odhalení. Objem peněz, které si celebrity uložily na tajné účty, představuje odhadem od 5,6 bilionu do 32 bilionů dolarů. Dokumenty odhalily, že součástí toho jsou světoví lídři a veřejné osobnosti, včetně jordánského krále Abdullaha, katarské vládnoucí rodiny, bývalého českého premiéra, bývalého premiéra Spojeného království Tonyho Blaira, ruského prezidenta Vladimira Putina a mnoho dalších.