VýzkumyVideoZáhady

VIDEO: Woodhenge: Příbuzný Stonehenge je plný tajemství

V anglickém Wiltshire dodnes stojí takzvaný Woodhenge, blízký příbuzný známého Stonhenge. Nikdo však neví, proč ho ve starověku postavili.

Navštivte také:
Harvardští vědci jsou přesvědčení, že záhadný objekt Oumuamua je kosmická loď

Woodhenge tvoří šest soustředných kruhů z dřevěných kmenů a vznikl kolem roku 2500 před Kristem. Nachází se jen tři kilometry od Stonehenge a v roce 1986 ho zapsali do seznamu světového dědictví UNESCO. Oba monumenty spojují dnes už jen těžko viditelné příkopy, jejichž účel je však neznámý.

Woodhenge objevil v prosinci 1925 voják Gilbert Insall, když třídil fotografie z leteckého průzkumu. Nevěnoval mu však větší pozornost, to udělali až Maud a Benjamin Cunnigtonovi o rok později. Vykopávky byly mimořádně složité, zkomplikovala je intenzivní zemědělská činnost v okolí monumentu. Nakonec se ale podařilo zjistit, že jde o dřevěný klon známého Stonehenge.

Navštivte také:
Petrozavodský fenomén: Co se vznášelo nad ruským městem?

Dnes si umíme jen těžko představit, jak vypadal Woodhenge v dobách, kdy ho dokončili. Víme však, že nejvyšší kmeny byly v pořadí ve třetím kruhu a mohly být vysoké asi deset metrů. Dohromady zde bylo 156 kmenů. Celý monument byl oválného tvaru o rozměrech 43×40 metrů a v průběhu staletí ho tvůrci upravovali. I proto je náročné objasnit jeho přesnou podobu.

Uprostřed monumentu našli archeologové ostatky tříletého dítěte s prasklou lebkou. Není však známo, zda prasklina vznikla při obětním rituálu nebo ji způsobil tlak zeminy nad tělem. Naneštěstí se to už nepodaří zjistit, protože při bombardování během druhé světové války sem dopadla bomba a ostatky zničila.

Navštivte také:
Sodoma a Gomora: Kde ležela bájná biblická města?

Proč Woodhenge vznikl dodnes nevíme. Experti si nejprve mysleli, že šlo o prototyp pro Stonehenge, jakousi stavbu nanečisto. Pak se ale zjistilo, že Stonhenge je asi o 500 let starší. Jistě víme jen to, že ovál směřuje na místo, kde během letního a zimního slunovratu vychází Slunce. A přestože oba monumenty jsou od sebe vzdáleny jen tři kilometry, příkopy, které je spojují, nejsou rovné. Právě naopak, je na nich několik zatáček a tato „cesta“ je známá jako Stonehenge Avenue.

Současné výzkumy naznačují, že Woodhenge mohl sloužit k ceremoniálním účelům. Našli se zde nejrůznější nádoby, zvířecí kosti, paroží i primitivní nástroje, a to zejména při samotných kmenech. Velké množství kostí z prasat také naznačuje, že se zde konaly hostiny. Spekuluje se také nad tím, že zatímco Stonehenge měl reprezentovat smrt, Woodhenge byl místem života. Všechno jsou to však jen domněnky a pravý účel tohoto monumentu zůstává záhadou.

Videogalerie:

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.