Bytosti a monstraPodivné úkazyVideoZáhadyZe zpráv

VIDEO: Zázrak v bitvě u Monsu – andělé nebo vojenská propaganda?

Během první světové války se odehrálo několik nevysvětlitelných zázraků a jedním z nich byl i zázrak v bitvě u belgickém městě Mons, kdy měli podle známé legendy zachránit britskou armádu nebeští andělé.

Podle výpovědí vojáků, kteří se této bitvy zúčastnili, se nad hlavami vojáků objevili andělští bojovníci, kteří pomohli britským vojákům proti výrazné přesile. Bylo to skutečně tak? Co se tam tehdy vlastně odehrálo?

Zjevení andělů
Zázrak se udál už na začátku první světové války, přesněji 23. srpna 1914, kdy se asi 70 tisíc britských vojáků při belgickém městě Mons dostalo do německého obklíčení, když tam v té době bylo asi 170 tisíc německých vojáků.

Britové měli za úkol ochránit 43 kilometrů dlouhou linii kolem města Mons, aby Němcům zabránili vstupu do města. 1. německá armáda se soustředila hlavně na proražení obrany kolem města Mons, a když při tomto mohutném útoku začaly umírat desítky britských vojáků, měli se náhle nad hlavami vojáků obou armád objevit zářivá světla na nebi.

Když se světla přiblížila, němečtí i britští vojáci spatřili na nebi bílé postavy andělů. Podle výpovědí vojáků andělé jen tak viseli ve vzduchu a byli obráceni čelem k německé armádě. Německý útok se náhle zastavil a němečtí vojáci se ze strachu rozutekli.

Anděly měli vidět britští i němečtí vojáci, ale jejich výpovědi se velmi lišily. Někteří vojáci viděli jen tři zářící anděly, další zase tvrdili, že se tam objevilo množství andělských lukostřelců, kteří se postavili německé přesile.

Jak se zrodila legenda
V té době této legendě věřilo velké množství lidí i vojáků, protože mnozí hledali spásu právě v nadpřirozených jevech, které by vojáky i lidi ochránili. Dnes této legendě už uvěří asi málokdo, přestože tomuto nadpřirozenému jevu přihlíželi tisíce očitých svědků. Později tento zvláštní jev považovali mnozí odborníci jen za zvláštní meteorologický jev, nebo jakési elektrické výboje na nebi.

Někdy v polovině září 1914 pak vyšla v londýnském deníku The Evening News krátká povídka Arthura Machena s názvem Lukostřelci. Autor povídky se inspiroval právě výpověďmi vojáků, kteří viděli zázrak při Monse. Povídka se stala velmi populární a lidé ji považovali za fakta, které se v bitvě u Monsu měla skutečně odehrát. Legendární příběh se tak dostal do povědomí lidí na celém světě a povídka si začala žít svým vlastním životem.

Byla to jen vojenská propaganda?
Britský brigádní generál John Carteris v roce 1931 zveřejnil své paměti, kde se zmínil také o legendární bitvě u Monse. Tehdy se tam prý žádný zázrak neudál, protože to měla být jen vojenská propaganda, která měla údajně sloužit pouze k pozvednutí morálky britských vojáků. Kdo a jak však vytvořil takovou dokonalou fámu o andělech, když o jejich existenci bylo přesvědčeno tisíce vojáků z obou táborů?

O zázraku v bitvě u Monsu se mluvilo desítky let a lidi zasáhl tak silně, že se na tuto legendu dodnes nezapomnělo. Vždyť v roce 2001 vyšel v britském deníku The Sunday Times článek, ve kterém se tvrdilo, že se našel deník, fotografie i film, kde je zachycena celá událost z Monsu. Všechny dokumenty prý patřily vojákovi, který se jmenoval William Doidge a byly náhodou nalezeny ve starožitnictví Dannyho Sullivana ve městě Monmouth.

V roce 2002 však britská zpravodajská stanice BBC odvysílala dokumentární film, ve kterém se Danny Sullivan přiznal k tomu, že všechny dokumenty týkající se události z Monsu byly vymyšleny a vymyšlený byl dokonce i samotný voják William Doidge.

Ani tato fakta však podle odborníků nedokazují, že se žádný zázrak při Monse neudál. Nikdo dodnes totiž neumí vysvětlit, proč Němci, kteří měli při této bitvě jasnou převahu, nedokázali nad menší armádou britských vojáků jasně zvítězit. Samozřejmě, že teorií je několik, ale stále tam zůstává i nadpřirozený zázrak, který se tam měl údajně odehrát. Co se tam skutečně stalo, si zřejmě vojáci obou táborů vzali s sebou do hrobu.

Videogalerie:

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.