Nejděsivější místaZáhady

Vražedný tichomořský Palmyra Atoll – jaké tajemství ukrývá?

Atol Palmyra, který se nachází asi 1500 kilometrů jižně od Havajských ostrovů, je jedním z posledních trvale neobydlených ostrovů v Tichém oceánu. Tvoří ho kruhový prstenec 54 malých korálových ostrůvků s nedotčenou tropickou přírodou.

Ačkoliv atol Palmyra leží velmi daleko od lidské civilizace, stalo se z něj velmi tajemné místo, na kterém zahynulo nebo nevysvětlitelně zmizelo desítky lidí. Jaké tajemství ukrývá tento vražedný atol?

Ostrov už od svého objevení vyvolával strach
Atol Palmyra, který kromě svého pojmenování nemá nic společného se starověkým syrským městem Palmyra, objevil v roce 1798 americký kapitán Edmond Fanning na lodi Betsy, který však na pevninu nikdy nevstoupil.

Fanning sice jako první zaznamenal polohu ostrova ve svém lodním deníku, ale zprávu o svém objevu neposlal včas, a tak se objev tohoto ostrova připisuje od roku 1802 americkému kapitánovi jménem Cornelius Sowle na lodi Palmyra, podle níž je tento atol pojmenován.

Z palubního deníku Edmonda Fanninga je však známo, že noc před objevením tohoto korálového ostrova, se mu o něm zdál děsivý sen, kde ho neznámý hlas varoval, aby na něm nikdy nepřistál. Během noci se z tohoto snu třikrát probudil a o této předtuše řekl i kormidelníkovi lodě.

Přikázal proto, aby Betsy okamžitě spustila kotvy. Ráno se ukázalo, že kapitán Fanning zachránil celou posádku před ztroskotáním, protože loď zakotvila těsně u vyčnívající korálovém útesu, který by celou loď doslova rozpáral, kdyby tento rozkaz nevydal. Kapitánova předtucha tak zachránila celou posádku.

To se však už nedá říct o oficiálním objeviteli korálového ostrova, který na vyčnívajících útesech se svou lodí Palmyra ztroskotal. Podobně dopadla i španělská pirátská loď Esperanza v roce 1816, která na své palubě vezla ukradené incké zlato a stříbro. Tento poklad Inků chtěla posádka na korálovém ostrově ukrýt.

To se jim nakonec i podařilo, ale tento poklad již vytahovali z vraku lodi Esperanza pouze členové posádky, kteří ztroskotání přežili. Piráti pak poklad na ostrově ukryli a po třech měsících se pokusili ostrov opustit na třech provizorních vorech.

Dva vory se už nikdy nepodařilo najít, protože ztratily neznámo kde a ze třetího voru, na nímž se plavilo šest pirátů, se nakonec zachránil jen jeden námořník James Hines. Toho zachránila velrybářská loď, ale o měsíc později v nemocnici zemřel i on. Na ostrově Palmyra ztroskotaly i další lodě, jejichž vraky jsou již podmořskou součástí jednotlivých korálových ostrůvků.

Další záhady z ostrova Palmyra
V roce 1940 převzali kontrolu nad atolem Palmyra Spojené státy americké, které si tu vybudovaly vojenské letiště i se základnou. Ukázalo se však, že na ostrově se děje něco velmi podivného, což také popsali američtí vojáci, kteří zde strávili určitý čas. Všichni vojáci měli z ostrova nevysvětlitelný strach, ale nikdo nevěděl, co je jeho příčinou.

Do roku 1946 zde za záhadných okolností spáchalo sebevraždu více než dvacet amerických vojáků. Další vojáci, kteří na ostrově strávili jen několik měsíců, začali být mezi sebou velmi agresivní, což nakonec vyústilo do mnoha konfliktů a krvavých bitev, kde někteří dokonce přišli až o život.

Na ostrově se však odehrály další nevysvětlitelné věci, které se však americká armáda snažila udržet v tajnosti. Bývalý námořní důstojník Hal Horton, který na ostrově Palmyra působil od roku 1942 do roku 1944 však o těchto podivných událostech informoval i veřejnost. Na začátku roku 1943 jedno z hlídkujících amerických letadel nad ostrovem záhadně zmizelo.

Těsně předtím, než začalo letadlo přistávat na vojenském letišti, přihlížejícím námořníkům se doslova před očima jakoby vypařilo. Toto letadlo již od té doby nikdo neviděl a nikdy se ho ani nepodařilo najít. Nezůstala po něm ani jediná stopa. Kde letadlo zmizelo, je dodnes velkou záhadou.

Piloti letadel zde však z nepochopitelných důvodů měli problémy neustále. Hal Horton hovořil i o případu, kdy mělo letadlo, které vzlétlo, letět směrem na sever, ale z nějakého zvláštního důvodu se ve vzduchu otočilo směrem na jih, a pak se zřítilo i s pilotem do oceánu.

V následujících letech se u ostrova Palmyra odehrály další podivné příhody. V roce 1974 k atolu připlula jachta Sea Wind, která patřila Malcomovi Grahamovi a jeho manželce Eleanor. Byly to mediálně známí cestovatelé, ale při ostrově Palmyra našli svou smrt. Zavraždil je tu bývalý trestanec a uprchlík Buck Walter, který se zde usadil se svou přítelkyní Stephanie Stearnsovou.

Od roku 1990 je atol Palmyra chráněn jako přírodní rezervace pod záštitou The Nature Conservancy a je začleněným územím USA. Atol není trvale obydlen a během roku tu dočasně bydlí jen nějací vědečtí pracovníci. Atol Palmyra však dodnes vyvolává v lidech strach, ať už z toho, co všechno se zde v minulosti odehrálo nebo ze stísněného pocitu, který tento neobydlený ostrov v každém člověku, který na něj vstoupí, vyvolává, navzdory paradoxně krásné panenské přírodě.

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.