KuriozityPodivné úkazyZáhady

Záhada na náměstí Times Square

V roce 1950 se na newyorském náměstí Times Square odehrála nehoda, která se stala na více než půlstoletí nevyřešenou záhadou, a mluvilo se o ní po celém světě. Podle více badatelů mělo jít o důkaz cestování v čase. Teprve v roce 2002 byla celá městská legenda vyřešena.

2140723Nehoda Rudolfa Fentze
Newyorská záhada, která se stala na dlouhá léta legendou se podle policejních archivů začala 16. června v roce 1950, kdy se na náměstí Times Square stala tragická dopravní nehoda, při níž zemřel muž jménem Rudolf Fentz. Podobných nehod se v New Yorku stane každý den velké množství, ale tato byla zvláštní tím, že mrtvý asi třicetiletý muž měl na sobě dobové oblečení – černý kabát, pod ním hrubou vestu, a na nohou boty, které se už dávno nenosily. Na hlavě mu nechyběl ani klobouk. Kolemjdoucí, kteří muže těsně před nehodou potkali, vypověděli, že muž s kloboukem byl roztržitý a velmi vystrašený z toho, kde se nachází. I policisté, kteří přišli k nehodě, museli uznat, že oblečení muže v teplém počasí bylo opravdu velmi zvláštní. Navíc v kapsách mužových kalhot našli dávno neplatné peníze a několik navštívenek se jménem Rudolf Fentz. Nejpodivnějším však byl dopis, který měl muž u sebe. Na listu byla stejná adresa jako na jeho vizitkách, ale razítko na známce bylo z roku 1876.

Pátrání po nezvěstném
Muže jménem Rudolf Fentz nikdo nehledal, a nikomu nechyběl, a tak se hledání rodiny Rudolfa Fentze přesunulo na policejní oddělení pro dlouhodobě pohřešované. Případ dostal na starost detektiv Hubert V. Rihm, který nezvěstného Fentze nenašel v žádných oficiálních seznamech té doby. Ani na adrese, kterou měl Fentz u sebe nikdo takového muže neznal. Na detektiva Rihma se usmálo štěstí až za několik týdnů, když náhodou narazil na telefonní seznam z roku 1939, kde našel jméno Rudolf Fentz junior. Detektiv se tak dostal k adrese, kde mohl dříve bydlet i nezvěstný Rudolf Fentz. Na adrese se však od vdovy po Rudolfu Fentzovi juniorovi dozvěděl, že její muž zemřel před několika lety. Vdova po něm mu navíc řekla i to, že otec jejího muže – Rudolf Fentz se ztratil večer v roce 1876. Tehdy se údajně šel ven projít, a od té doby ho už nikdo nikdy neviděl. Detektiv Rihm proto prošel v policejním archivu rok 1876, kde se dozvěděl, že Rudolf Fentz skutečně zmizel v roce 1876. V archivu byla i jeho fotka, na níž byl přesně tentýž muž, který zahynul 16. června 1950 při autonehodě na náměstí Times Square. Mohl tedy Rudolf Fentz bez svého vědomí cestovat v čase?

2140727Městská legenda
Příběh o Rudolfu Fentzovi byl dlouhá léta považován za důkaz o cestování v čase, a příběh se objevil i ve více knihách, které se věnovaly nevysvětlitelným záhadám. V roce 2000 se však badatel Chris Aubeck rozhodl, že pravdivost tohoto příběhu opravdu ověří. Aubeck nakonec v roce 2002 zjistil, že celý příběh o Rudolfu Fentzovi je jen pouhou fikcí, z níž se později stala městská legenda. Fiktivní povídku podle jeho pátrání napsal buď americký spisovatel sci-fi Robert Heinlein v roce 1952 nebo americký sci-fi spisovatel Jack Finney v roce 1951. Zajímavostí je však i to, že v roce 1876 se ve věku 29 let ztratil v New Yorku muž jménem Rudolf Fentz, jehož tělo se nikdy nenašlo. Byl právě tento nezvěstný inspirací pro sci-fi příběh, který se stal později na dlouhá léta městskou legendou?

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

2 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.