Ze zpráv

Záhadné časové schránky

Položili jste si už otázku, jak asi bude vypadat svět za dvě stě či snad tisíc let? Zda po naší planetě budou kráčet takoví samí lidé, jakými jsme my? Nebo zda to bude vylidněná planeta po nějaké rozsáhlé ekologické katastrofě? A co po nás zůstane? O starých Egypťanech a jiných národech víme díky tomu, že svou historii a kulturu vyryli do kamene. Jaký odkaz však zanecháme budoucím generacím my? Aby se o nás nedozvěděli pouze z toho, jak jsme tuto planetu zdevastovali, začali jsme umisťovat „časové schránky“ do země, jeskyní, na dno moří a nejnověji i do vesmíru.

Záhadné časové schránky1Nejstarší časová schránka
Nejstarší časovou schránkou je ta, která je umístěna v suterénu Oglethorpské univerzity v americké Georgii. Jde o zapečetěnou „kryptu civilizace“ z roku 1940, kterou zřídil tehdejší prezident univerzity a profesor historie Th. Jacobs. Jeho cílem bylo pro budoucí generace zachovat ukázku předmětů naší každodenní činnosti, abychom tím co nejkonkrétnější předali příští generaci informaci, jak a s čím se na Zemi kdysi žilo.

Co vlastně krypta obsahuje?
V místnosti o rozměrech 3x6m, která je chráněna ocelovou konstrukcí, Jacobs uložil 138 druhů předmětů, které reprezentují konec 30.let minulého století. V kryptě tak budoucí generace najdou gramofonové desky, psací stroj, plastový popelník, telefon, pivo, bižuterii, Bibli, nahrávky Hitlerových projevů, scénář k filmu Jih proti Severu, Pohádku Pepka námořníka či Danteho Peklo na mikrofilmu. Předměty podléhající korozi jsou uloženy v nádobě s inertním plynem, přičemž ocelové dveře vedoucí do krypty jsou absolutně zavařené a podle Jacobsoaá instrukcí budou otevřeny až v roce 8113.

Záhadné časové schránky2Schránka v Japonsku
Nápad s časovými schránkami později spustil doslova šílenství u lidí po celém světě. U příležitosti Expo výstavy v Japonsku v roce 1970, byly do země uloženy dvě časové schránky na ostrově Honšú. Otevřeny mají být v roce 6970. V těchto schránkách byste zase našli zubní protézu, origami, plážové pantofle, fonendoskop, různé knihy, panenku v kimonu či skleněné oko. Ve schránce je uloženo 2098 předmětů každodenní potřeby.

Vesmírná schránka
Současná technika umožňuje uložení schránky nejen v zemi, ale i ve vesmíru. V současnosti podle dostupných údajů létají ve vesmíru už 4 časové schránky a další má vynést do kosmu satelit KEO v roce 2014. Kapacita satelitu umožňuje, aby v něm byly uloženy 4-stranové odkazy od každého obyvatele Země! Celé to bude naprogramováno tak, aby se satelit vrátil na Zemi za 50.000 let. Právě proto konstruktéři vyzbrojili satelit speciálním protiatomovým štítem, štítem proti kosmickému záření, proti meteoritům, teplotám i nárazům. Kromě zmíněných odkazů ve svých útrobách ponese Kapky lidské krve, vzorky DNA, vzduchu, půdy, mořské vody, atomové hodiny, encyklopedie, fotografie lidí všech kultur na světě.

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.