
Na skleněné fasádě úřední budovy v americkém městě Clearwater je k vidění duhově zbarvený obraz, který se velmi podobá siluetě Panny Marie. K tomuto místu už přišly statisíce lidí v přesvědčení, že se jedná o nebeské znamení. Úřední budova je proto nepřetržitě zasypávána spoustou květin a hořících svíček. Je to jen nějaký světelný trik jak si myslí někteří skeptici nebo se jedná o dosud nevysvětlitelný fenomén?
Okenní zázrak
Duhový obraz na skelné fasádě úřadu se zjevil náhle v roce 1996, a nikdo z provozovatelů budovy si tento úkaz nedovedl vysvětlit. Zpráva o podivném fenoménu se šířila rychlostí blesku, a už v prvních dnech se na něj přišli podívat tisíce lidí. Ze začátku si mnozí mysleli, že se jedná jen o jakousi reklamu, a duhový obraz připomínající Pannu Marii je jen světelný trik. Provozovatelé budovy však reklamní akci striktně odmítli, navíc by ji neměli proč dělat. Nepotřebovali přece udělat z úřadu nějaké místo pro věřící. Duhový obraz Panny Marie vydržel nedotčený jen necelý rok. V roce 1997 neznámí vandalové polili skleněnou fasádu s Pannou Marií neznámou látkou, která obsahovala i kyselinu. Věřící tak byly velmi zklamaní, protože obraz ztratil svou podobu. O několik dní se však celý obraz vytvaroval zpět do původní podoby, a to se už příčilo jakémukoliv vysvětlení. Věřící byli ve vytržení. Dá se nějak racionálně vysvětlit tento fenomén?
Vědecké vysvětlení
Samozřejmě, že se našlo mnoho skeptiků, kteří nevěřili, že se jedná o nějaké náboženské zjevení, a tak se začalo hledat racionální vysvětlení. Někteří odborníci si ze začátku mysleli, že se jedná jen o jakési přirozené zrcadlení způsobené chemickou reakcí vyvolanou deštěm. Déšť se podle tohoto vysvětlení měl nashromáždit na kovových prvcích v tmavých jamkách okna, což způsobilo celé zrcadlení. Toto vysvětlení nebylo nijak přesvědčivé, neboť by se takový obraz na skelné fasádě ukázal již mnohem dříve, ne až po několika letech od podstavby celé budovy. Vědci se však nenechali odradit a nakonec celý „zázrak“ vysvětlili po svém. Podle nich duhový obraz na fasádě způsobila koroze kovových částí, kterými jsou orámovaná skla. Vysvětlit by se to možná dalo při duhovém obraze, který by neměl žádnou symetrii, ale jakým způsobem mohla vzniknout téměř dokonalá silueta obrazu Panny Marie však vysvětlit nedokázali.
Profesor pro výzkum materiálů na Pensylvánské státní univerzitě Carlo Pantano například věří v souhru náhod, ale nevylučuje ani boží zázrak, i když to považuje za méně pravděpodobné. Profesor Pantano doslova řekl: „Vědci se mohou pokoušet najít vysvětlení pro záhadné jevy, nemohou ale s jistotou odpovědět na otázku, kdo je v daném případě podnítil a proč se objevily na určitém místě a v určitou dobu.“ Je všechno jen souhra světla a stínu nebo jde skutečně o zásah shora?
Skelná fasáda nevydržela
Duhová Panna Maria z Clearwateru však nakonec vydržela jen do 1. března 2004. Právě tehdy totiž vrchní tři skleněné tabule fasády rozbil 18letý Kyle Maskell. Do tabulí střílel z praku olověné kuličky. Svůj čin nakonec litoval, a nebyl odsouzen, protože se neprokázalo, že by jednal z náboženské nenávisti. Zklamal tím však statisíce věřících, kteří k duhovému obrazu každoročně chodili. Na nové vrchní tři skleněné tabule se dosud silueta Panny Marie neobnovila, ale věřící stále věří, že jednou se tak stane.
Fotogalerie: