Zničí německý supervulkán celou Evropu?
O Supervulkánech se už toho napsalo hodně, ale žádná taková gigantická sopka bezprostředně neohrožovala Evropu a tím i nás. Vše se však změnilo koncem roku 2011, kdy vulkanologové zjistili, že celou Evropu ohrožuje německý supervulkán, o kterém zdejší obyvatelé nic nevěděli. Probuzení této gigantické sopky by znamenalo totální zkázu pro celou Evropu.
Supervulkán ukrytý pod jezerem
Německé jezero Laach nebo Laacher See se rozkládá ve spolkové zemi Porýní – Falc 37 kilometrů od města Bonn. Kráterové jezero, jehož průměr je přibližně 8 kilometrů, leží ve výšce 259 metrů nad mořem. Jak zjistili vulkanologové, jezero je vlastně kráter gigantické sopky, která již v minulosti několikrát vybuchla. Svědčí o tom i mohutné vrstvy sopečného popela v okolí celého jezera. Vulkanologové se shodují v tom, že supervulkán pod jezerem Laach naposledy vybuchl před zhruba 13 tisíci lety, a vůbec to nebyl jeho první výbuch. Podle vrstev ztuhlé lávy a popela odborníci zjistili, že k výbuchům supervulkánu docházelo pravidelně v časovém intervalu 10 až 20 tisíc let. Znamená to tedy, že vulkán, který se skrývá pod jezerem Laach může kdykoliv vybuchnout.
Probouzí se supervulkán?
O německém supervulkánu se velmi nevědělo, znali ho jen někteří vulkanologové, kteří se s ním však podrobně nezabývali. Vše se změnilo až v prosinci roku 2011, kdy si někteří obyvatelé bydlící v okolí jezera Laach všimli, že jezero začíná bublat. Upozornili na to úřady, a ty oslovili odborníky, kteří udělali chemický rozbor plynů. Zjistilo se, že se jedná o kysličník uhličitý, a podle vulkanologů to je první znak toho, že se supervulkán začíná probouzet. Bublinky na hladině jezera se totiž začaly objevovat z toho důvodu, že žhavá magma, která až dosud „spala“ v magmatické krbu, se dala do pohybu. Prvním příznakem jsou plyny, které magma před sebou tlačí, a ty procházejí porézní vrstvou horniny. Po několika dnech vulkanologové zjistili, že bubliny obsahují už i kysličník siřičitý. Vulkanologové proto varovali, že exploze je již jen otázkou nějakého času – může to být rok, dva, ale i celé století. Co by se stalo, kdyby supervulkán pod jezerem Laach vybuchl?
Armagedon pro Evropu
Odborníci se podívali na to, k čemu by bylo možné přirovnat explozi německého supervulkánu před 13 tisíci lety. Přišli na to, že podobný výbuch měla filipínská sopka Mount Pinatubo v roce 1991. Ta tehdy vychrlila až 16 kilometrů krychlových lávy a popela, a v okruhu 60 kilometrů byla země zcela zničena. Popel ze sopky zasypal obrovské množství země, a vysoký sloup dýmu a plynů – až 40 kilometrů, částečně zastínil sluneční paprsky. Důsledkem toho poklesla na celé planetě teplota v průměru o půl stupně Celsia. Německý supervulkán však podle vulkanologů může vybuchnout i podstatně silnější, což by znamenalo úplnou katastrofu pro celou Evropu. Po výbuchu supervulkánu by Německo přestalo existovat, byla by postižena i velká část Francie, Belgie, Nizozemska a Lucemburska. Erupce sopky by neušetřila ani Polsko, Česko, Slovensko, Rakousko, Maďarsko a Švýcarsko.
Celá Evropa by prakticky byla na kolenou, protože z většiny území by se stala doslova spálená poušť pokrytá několikacentimetrovou vrstvou popela. O život by podle odhadů mohlo přijít až několik desítek milionů lidí, a další miliony by je v důsledku hladu a těžkých zranění následovaly. Sopečný prach a plyn by však mimo jiné vyvolal i silné lijáky a přívalové deště, což by způsobilo rozsáhlé povodně. Několik let by téměř z celé Evropy byla neobyvatelná krajina, situace by se mohla stabilizovat až po desetiletích.
Vulkanologové poukazují i na to, že k erupci vůbec nemusí přijít v následujících letech, jestliže se postup magmatu zastaví nebo bude velmi pomalý. Jisté je však to, že k erupci německého supervulkánu jistě přijde, ale může to být i o několik století. Čím déle to však bude trvat, tím větší erupce může nastat. Až čas ukáže, kdy supervulkán pod jezerem Laach předvede svou ohromnou sílu.