ParaMag

Leonard Zelig: Chameleón v lidské kůži

 Rychlé zprávy

Leonard Zelig: Chameleón v lidské kůži

Leonard Zelig: Chameleón v lidské kůži
19 března
22:01 2020

V roce 1983 vznikl dokument o muži jménem Leonard Zelig, který se dokázal měnit na jiné lidi a přezdívali ho lidský chameleón. Tento film Woodyho Allena byl natočený údajně podle vymyšleného příběhu, ale co když si to Allen nevymyslel a Zelig a jeho schopnosti byly skutečné?

Leonard Zelig žil v první polovině 20. století v USA a byl to člověk, který přebíral na sebe chování lidí kolem sebe. Později začal měnit i svůj vzhled a z Leonarda Zeliga se stával úplně jiný člověk. Na počkání se proměnil na vzorovou osobnost, která stála vedle něj, ať už to byl rabín nebo řecký kuchař. Právě kvůli této schopnosti si vysloužil přezdívku lidský chameleón.

Nad Zeligovým případem si lámaly hlavy všechny tehdejší lékařské kapacity z různých medicínských odvětví. Příčinu chameleonovitího stavu se jim ale nedařilo najít. Úspěšná byla až psychiatrička Eudora Fletcherová, která se snažila zjistit, co vede Zeliga k tomu, aby se fyzicky měnil. Pomocí hypnózy přišla na to, že to dělá kvůli tomu, protože se velmi snažil zapadnout do společnosti, v níž se právě nacházel a nebyl si jistý svou osobností.

Doktorka Fletcherová lidského chameleona léčila lidským přístupem a snažila se zvednout jeho sebevědomí. To se jí však nepodařilo uhlídat a ze Zeliga se stal namyšlený ignorant, který byl arogantní vůči názorům všech lidí kolem.

Mimo to si doktorka Fletcherová uvědomila, že se do svého pacienta zamilovala a chtěli se s téměř vyléčeným lidským chameleonem vzít. To však vyvolalo mediální ohlas kolem Zeligova případu. Fletcherová a Zelig se staly známými osobnostmi a setkávali se s významnými lidmi z politiky i z uměleckého světa.

Tehdy se začaly ozývat ženy ze Spojených států i z Evropy, které tvrdily, že Leonard Zelig se s nimi oženil. Zeligův chameleonský stav se zhoršil, opět začal měnit svůj zjev a těsně před vznikem druhé světové války uprchl do Německa, kde pomáhal nacistům.

Takový příběh nelze vymyslet, Woody Allen musel vycházet z toho, s čím se už musel někdy setkat. Možná na příběh lidského chameleona narazil v tisku a možná byl členem jeho rodiny. Pravdu zná pouze Allen, který příběh o Zeligovi napsal, režíroval a dokonce si ho i zahrál.

Štítky
Sdílej

Autor článku

k0m1s

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Related Articles

0 komentářů

Žádný komentář!

Není tu žádný komentář, chcete být první?

Napsat komentář

Napsat komentář