ParaMag.eu

Svátek Halloween: Symboly, zvyky a tradice

Svátek Halloween: Symboly, zvyky a tradice

Svátek Halloween: Symboly, zvyky a tradice
Říjen 31
17:32 2014

Halloween (nebo Hallowe’en, ale nikoliv Helouvín, Helloween nebo Haloween) je populární svátek, rozšířený zejména v anglosaských zemích. Připadá vždy na 31. října, kdy se americké ulice rozzáří svítícími dýněmi, mezi nimiž pobíhají děti ve strašidelných kostýmech.

Historie a původ Halloweenu

Slovo halloween je zkrácenina spojení „All-hallow-even“, což doslova znamená předvečer všech svatých. Lidé si v průběhu dne připomínají své příbuzné či známé, jenž je opustili.

Historie Halloweenu sahá až ke keltským slavnostem Samhain, kdy skotští Keltové slavili konec žní a příchod zimy, temnější části roku. Do Ameriky se Halloween rozšířil rozšířil až s masovou imigrací Irů a Skotů v průběhu 19. století. Do té doby byly například Puritáni z Nové Anglie silně proti této tradici.

Symboly Halloweenu

Dýně je nejznámějším symbolem Halloweenu. Děti do ní za pomoci rodičů vydlabou co nejstrašidelnější obličej a dovnitř umístí svíčku. Vydlabanou oranžovou dýni známou jako Jack-o‘-lantern buď umístí před dům, nebo s ní obchází sousedy. Smyslem je vyhnat z okolí zlé duchy.

Zajímavostí je, že Skotové a Irové původně vydlabávali brukev vodnice, s dýní přišli až američtí imigranti. Oproti brukvi je dýni snazší vydlabat a výsledek je mnohem efektivnější.

Čarodějnice začali jako symbol Halloweenu chápat dávní Pohané. S příchodem křesťanství nicméně začaly být čarodějnice vnímány jako symbol zla.

Kočka byla jako posvátná bytost vnímána již Egypťany, kteří všechny kočky považovali za bohyně úrody. Od středověku byly všechny kočky brány za mazlíčky čarodějnic, a tak jako symbol Halloweenu přetrvaly dodnes.

Halloweenské hry, zvyky a tradice

Trick-or-treating je nejznámější tradicí Halloweenu, v překladu znamená Dejte mi koledu, nebo vám něco provedu. Děti ve strašidelných kostýmech obchází domy v sousedství, kdy zazvoní a poprosí majitele o koledu, nejčastěji sladkosti. Pokud odejdou s prázdnou, ztropí majiteli domku drobnou lumpárnu. Koledovat se chodí vždy po setmění, obvykle mezi 17:00 a 20:00 hodin.

Hororové historky jsou oblíbené u starších dětí, které si mezi sebou vypráví strašidelné příběhy. Čím strašidelnější, tím lepší. Mnoho amerických seriálů vysílá v halloweenském týdnu speciální čarodějnické epizody.

Halloweenský průvod má tradici ve městech, kde děti soupeří, který z nich bude mít nejoriginálnější a nejstrašidelnější masku. Mezi nejpopulárnější průvody patří newyorský The Village Halloween Parade.

BIO autora

tomrich

tomrich

Jsem obyčejný člověk zabývající se o paranormální jevy. Jsem student a mezi mé zájmy patří PC hry a zvládám základy grafiky v photoshopu a moc rád poslouchám metal.

Související články

0 komentářů

Žádný komentář!

Zatím zde není žádný komentář. Chcete být první?

Napište komentář

Napsat komentář

Váš email nebude veřejně zobrazen.
Povinná pole jsou označena *

Hlavní menu

Ankety

Co říkáte na reformu copyrightu s články 11 a 13?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Poslední komentáře

PK

O lesu Bor připravuji samostatný web – https://www.lesbor.cz. Pokud by někdo chtěl dát zpětnou vazbu, [...]

Neváhali jsme záhadu malinko rozkrýt, co nás nakonec potkalo, a že se v lese opravdu [...]

Člověk už od nepaměti touží po magické schopnosti být neviditelným před očima jiných. V [...]

Statistiky

  • 0
  • 178
  • 185
  • 12 915 397
  • 1 302
  • 647