Angličan, který přežil 3 vlastní popravy

Příběh o trojnásobné popravě Johna Henryho Leea známého pod přezdívkou John Babbacombe, který se odehrál v roce 1885 vešel do historie. Z mladíka, který „oklamal“ šibenici, se rázem stala světová celebrita. Třikrát totiž přežil svou vlastní popravu a o jeho mystickém příběhu bylo natočeno několik filmů. Co se vlastně odehrálo 23. února roku 1885? Byl to zásah vyšší moci nebo neschopnost kata?
Kdo byl John Babbacombe Lee?
John začal sloužil v královském námořnictvu jako sedmnáctiletý, ale po třech letech byl kvůli svému zranění propuštěn. Pak si našel práci u britského důstojníka, ale ten ho po nějakém čase obvinil z krádeže v hodnotě 20 liber. John Lee se ke krádeži přiznal, a tak ho odsoudili k šesti měsícům nucených prací. Po propuštění se zaměstnal u své první zaměstnavatelky, majitelce panství v Devonshire – Emmy Keysová, u které pracoval ještě před vstupem do námořnictva. Příběh, který vešel do historie začal 15. listopadu 1884, když v domě paní Emmy Keysová vypukl požár. Po uhašení požáru byla v domě nalezena právě majitelka panství s podříznutým krkem a rozbitou hlavou. Ihned od začátku byl z vraždy podezřelý John Lee, který byl na panství jediným mužem a byl již odsouzen za krádež. Ostatní zaměstnanci panství navíc potvrdily, že paní Keysová mu snížila plat, což mohlo být motivem její vraždy. Vyšetřovatelé navíc zjistili, že Lee měl pořezanou ruku, což nijak nedokázal vysvětlit.
2. února 1885 s Johnem Leem začalo soudní přelíčení a přesto, že důkazy proti němu byly nedostačující a nepřímé, porota ho po 40. minutách uznala vinným a odsoudila ho k trestu smrti oběšením. Lee však stále tvrdil, že s vraždou nemá nic společného. Když se hlavní soudce po vynesení rozsudku zeptal, proč pak přijal verdikt s takovým klidem, on mu na to odpověděl: „Důvod, proč jsem takový klidný, je ten, že věřím v Pána. On ví, že jsem nevinný.“
Trojnásobná poprava
23. února 1885 měl být John Babbacombe Lee ve městě Exeter oběšen. Padací mechanismus na šibenici byl den před jeho popravou vyzkoušený třemi osobami, které konstatovali, že padací dvířka bezvadně fungují. V den popravy se však odehrálo něco, co zůstalo dodnes nevysvětlené. Když zkušený kat zatáhl za páku, která měla otevřít padací dvířka pod nohama Johna Leea, ty se vůbec neotevřely. Leea proto odvedli zpátky do cely a zavolali mechanika spolu s tesařem, aby chybu na padacích dvířkách odstranili. Ti však po odzkoušení s úžasem zjistili, že celý mechanismus funguje bez nejmenší chybičky. Proto opět přivedli Leea, kterému nasadili na krk smyčku a když kat zatáhl za páku, padací dvířka se před očima tesařem i mechanika na jejich překvapení opět neotevřeli. Vše se tedy znovu opakovalo, ale Leea se nepodařilo oběsit ani na potřetí přesto, že vše opět těsně před popravou bez problémů fungovalo! Johna Leea nakonec odvedli do cely, a když se o neúspěšné trojnásobné popravě dozvěděl tehdejší ministr vnitra sir William Harcourt, okamžitě Leeovi změnil trest smrti na doživotí. Popravy v USA budou opět drsné: Nejsou injekce, jde se střílet! John Babbacombe Lee nakonec ve vězení strávil 22 let, a v roce 1907 byl propuštěn. V roce 1911 se Lee odstěhoval do USA, kde se dožil 80 let – zemřel v roce 1945. V roce 1912 vyšla o jeho příběhu první kniha, a ještě v tom roce byl o něm natočen i film. Sám John Lee se později přiznal, že se mu v noci před jeho popravou v cele zjevil anděl, který mu řekl, že se popravy nemusí bát, protože je nevinný a proto nikdy nebude popraven. Jak to tedy bylo? Mohl to být opravdu Boží zásah nebo kat sebral úplatek, aby John Babbacombe Lee nebyl popraven, jak si to myslí mnozí skeptici? To se už asi nikdy nedozvíme.