Záhady

Byl Edison zloděj či dokonce vrah? Vynálezce obestírá aura nekalých praktik

O Edisonovi se žáci ve školách učí jako o jednom z největších vynálezců v dějinách. Jeho jméno se dokonce stalo jakýmsi synonymem pro genialitu. Není pochyb, že svět mu v oblasti technologií vděčí za hodně, vždyť Thomas Alva Edison má na kontě přes tisíc patentů. Jak se však ukazuje, světoznámý vynálezce byl ochoten udělat cokoliv, jen aby si připsal zásluhy za úsilí a vynalézavost jiných.
Edisonovi se připisuje autorství fluoroskopie, zařízení, které zajistilo vznik rentgenových snímků. Zřejmě netřeba říkat, jak moc přispěli k rozvoji medicíny a prodej zařízení schopných pořizovat takové snímky přispěl k Edisonovu rozrůstajícímu se bohatství. Problém spočívá v tom, že skutečným vynálezcem zařízení schopného vidět dovnitř člověka byl německý vědec Wilhelm Röntgen. Ten zhotovil rentgenový snímek ruky své manželky dávno před Edisonem, vynález však nedokázal, jak se říká, prodat. Edisonovi však jeho propagace šla velmi dobře.

Další konceptem, za jehož autora se často považuje Thomas Alva Edison, je konstruování zařízení na nahrávání hlasu a jiných zvuků. Jeho fonograf se v roce 1877 považoval za absolutně průlomový vynález. Pravdou však je, že již o 20 let dříve vymyslel francouzský malíř a knihkupec Édouard-Léon Scott de Martinville takzvaný fonoautograf. Šlo o vůbec první zařízení schopné nahrávat zvuky. V roce 2008 se americkým vědcům podařilo digitálně zrekonstruovat Martinvillovu nahrávku z roku 1860, která se obecně považuje za vůbec první zvukový záznam lidského hlasu. Edison měl prostě lepší marketing, což ale nemění nic na faktu, že o Martinville se nikdy nezmínil a nepřipsal mu žádné zásluhy.

Thomas Alva Edison se rovněž považuje za otce filmu. Vždyť člověk, který by si nechal patentovat kameru, mohl vydělat obrovský majetek. Rozhodně ji však nevynalezl Edison, ale Francouz Louis Le Prince. V roce 1890 se vypravil do Velké Británie, kde plánoval odpremiérovat své záběry. 13. září 1890 však za záhadných okolností zmizel krátce poté, co nastoupil do vlaku. Jeho tělo se nikdy nenašlo a stejně tak ani zavazadla. Le Princova rodina se snažila pokračovat v obhajobě Louisova patentu, na který si dělal nárok Edison. Louisův syn, který během procesu svědčil ve prospěch svého otce, však byl v roce 1892 zastřelen neznámým pachatelem.

Edison možná se záhadnými úmrtími dvoz členů rodiny Le Princových nemá nic společného, ​​jisté však je, že jeho obchodní dohody byly přinejmenším diskutabilní. Mluví se například o tom, že v roce 1902 se Londýnem jako požár šířilo mistrovské filmové dílo Georges Méliès s názvem Cesta na Měsíc. Edison si nechal potají vyrobit kopii filmu, tu rozmnožil a odvezl do USA. Zde ji promítal a nelegálně vydělal značné množství peněz, z nichž Melies neviděl nikdy ani cent. Když režisér Cesty na Měsíc dorazil do Ameriky za účelem promítání filmu, měl mimořádně slabou návštěvnost, protože ho už téměř každý viděl díky Edisonovi. Náklady na cestu pak vedly k Méliésovu bankrotu.

Není tedy pochyb, že Thomas Alva Edison byl brilantním vynálezcem. Rozhodně však z něj netřeba dělat žádného světce, což je v dnešní době velmi populární nejen v oblasti vědy.

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.