Ze zpráv

Dracula z Hollywoodu – hrál filmovou roli skutečný upír?

Nejznámějším upírem na světě je nepochybně Dracula, jehož stvořil irský spisovatel Bram Stoker v roce 1897. Jeho kniha byla několikrát zfilmována, ale nejikoničtějším Draculou všech dob byl americký herec maďarského původu Béla Lugosi. Lugosi byl pro filmovou roli Draculy jako stvořený, a někteří lidé v jeho blízkosti se dokonce domnívali, že byl i skutečným upírem. Proč si to mnozí mysleli, a proč v jeho okolí záhadně umírali lidé?

Herec z Transylvánie
Béla Lugosi vlastním jménem Béla Ferenc Dezső Blaskó se narodil v rumunském městě Lugoj v Transylvánii. Ze začátku působil jako divadelní herec v Maďarsku a zlom v jeho kariéře nastal v roce 1927, kdy se divadelní scénárista John Balderston rozhodl přepsat román Brama Stokera Dracula do divadelní podoby. Nastal však problém s vdovou po Stokerovi, která nechtěla dát nikomu autorská práva po svém muži na zpracování jeho románu do divadelní a filmové podoby. A tak se s ní nakonec setkal i sám Lugosi, který byl do té doby neznámým hercem. Po jejich osobním setkání se Lugosimu nějakým záhadným způsobem podařilo vdovu po Stokerovi přesvědčit, a do rukou od ní dostal autorská práva na divadelní i filmové zpracování. Divadelní premiéra Draculy v roce 1927 měla obrovský úspěch, a tak v roce 1931 přichází na plátna kin jeho filmové zpracování, které režíroval Tod Browning.

2385371Záhadná úmrtí
Béla Lugosi však neměl roli ve filmu jistou, protože filmová společnost Universal chtěla, aby si Draculu zahrál americký herec Lon Chaney. Ten však byl krátce před začátkem natáčení nalezen ve svém bytě mrtev, když se mu z úst ještě valila krev. Jeho náhlé úmrtí nebylo nikdy vysvětleno, a někteří lidé si později mysleli, že jeho smrt nějakým způsobem souvisela právě s Lugosim. Mohl být právě Chaney jeho první obětí? Filmovou roli Draculy tak nakonec získal Béla Lugosi, který se do této role perfektně vžil. Jeho vzhled totiž dokonale zapadal do postavy slavného upíra, protože měl až nezdravě bílou pleť a jeho horní řezáky byly až nápadně vystrčené. Maskéři s ním proto ani neměli mnoho práce, protože nepotřeboval téměř žádné líčení. Po premiéře filmu množství diváků uvěřilo, že se dívali na skutečného upíra. I sám Lugosi asi tomu uvěřil, protože často chodil oblečený v černém plášti, a bydlel v domě, kterému se říkalo Draculův hrad, nikdy se tam údajně nesvítilo. Filmová role Draculy Lugosiho proslavila, a on se stal hollywoodskou hvězdou i s divnými manýry.

2385373Na premiéře filmu Dracula se Béla Lugosi objevil s přítelkyní a asistentkou Bridget Brightonovou, o níž bylo jen minimum informací, ale přesto se stala „slavnou“. Její život skončil ještě v ten večer po premiéře filmu, kdy byla nalezena mrtvá s roztrhaným hrdlem. Jejího vraha se nikdy nepodařilo odhalit, ale podle americké herečky Clary Bowové, která se na krátkou dobu stala milenkou Lugosiho, ji měl zabít právě Lugosi. Clara Bowová totiž o Lugosim prohlásila, že je sadistickým netvorem, protože ji měl během milostných her pořádně kousat do krku. A podle Bowové to určitě udělal i Bridget Brightonové.

Hollywoodský upír?
Béla Lugosi později chodil na premiéry filmů se svým hereckým kolegou Borisem Karloffem, známého tím, že ve filmu ztvárnil Frankensteinovo monstrum. Podle svědků oba muži mluvili nějakým divným jazykem, kterému nikdo nerozuměl. Zvláštní byla i jejich zachována korespondence, v níž si oba stěžovali na únavu z dlouhého života, který již trvá století, ale v listech opěvovali i chuť krve. Byla to všechno jen jejich hra nebo se stali oběťmi Renfieldova syndromu, kdy postižení touží konzumovat lidskou krev jiných lidí? Mohlo se něco podobného stát i Lugosimu a Karloffovi?

2385381Lugosimu se v roce 1956 zhoršil zdravotní stav. Na smrtelné posteli měl stále křičet na Borise Karloffa, který byl však v té době v Anglii, a vůbec tak nemohl vědět, co se děje s Lugosim v Los Angeles. Karloff však i přesto přišel do domu Lugosiho, sice až krátce po jeho smrti, ale i tak to bylo pro mnohé překvapením. Při jeho mrtvém těle zůstal Karloff celou noc. Co se tam během noci odehrálo, neumí říct nikdo. O pár dní byl totiž pohřeb, a svědci potvrdili, že v otevřené rakvi byla Lugosiho tvář omlazená o několik let, tvář měl bez vrásek, a jeho vlasy byly delší, hustší a tmavší než před smrtí. Lidé si to nevěděli nijak vysvětlit. V 80-tých letech minulého století byl Lugosiho hrob zalitý betonem, což mělo být opatřením před jeho hysterickými fanoušky. Proslýchá se však, že důvodem měl být sám Lugosi, jehož svědci viděli, jak se na hřbitově Holly Cross v Kalifornii, kde je pohřben, procházel mezi hroby v černém plášti. Jak to tedy vlastně s jeho tělem bylo?

Fotogalerie:

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.