Kulový blesk: Smrtící přírodní úkaz
Kulový blesk patří mezi nejzáhadnější přírodní fenomény. Je prokázán množstvím důvěryhodných pozorování, a přesto není jasné, co ho vlastně způsobuje.
Létající ohnivá koule, jíž v cestě nestojí ani stěny, dodnes dělá vědcům na čelech vrásky. Kulový blesk není výplodem fantazie či masové hysterie. Pojďme se podívat na jeho nejlepší zdokumentovaná pozorování.
Jeden z prvních zápisů o kulovém blesku pochází z anglického městečka Widecombe-in-the-Moor. V říjnu 1638 byly tamní obyvatelé během prudké bouře právě na mši v místním kostele, když přes bránu budovy vletěla dovnitř ohnivá koule o průměru přes dva metry. Rozpoutal se chaos.
Okna kostela se během několika okamžiků roztříštila, ze stěn padaly kusy omítky a balvany. Koule se pak rozdělila na dvě části, jedna opustila kostel přes rozbité okno, druhá zahořela jasným plamenem a rozplynula se přímo v budově. Věřící se snažili z kostela utéct, ale zadržel je hustý kouř a dusivý zápach síry. Zemřeli čtyři lidé a dalších 50 bylo zraněno. Vysvětlení bylo tehdy jasné: kulový blesk seslal Bůh, aby potrestal dva místní obyvatele za to, že během kázání hráli karty.
V roce 1726 se s kulovým bleskem setkala posádka lodi The Catherine and Mary ve floridském zálivu. Jeden z mužů na palubě si zapsal:
Když jsme se plavili přes Floridský záliv, z nebes spadla velká ohnivá koule a rozbila nám stěžeň na deset tisíc kousků. Kromě toho zničila tři latě na palubě, tři na pravoboku, zabila jednoho muže, a nebýt silného deště, shořely by nám všechny plachty.
Psal se rok 1809 a svědky kulového blesku byli námořníci na lodi HMS Warren Hastings. Nad plavidlo tehdy sestoupili až tři ohnivé koule a výsledkem jejich řádění byl shořelý hlavní stěžeň a dva mrtví. Opět byl přítomen silný sírový zápach.
Svědectví z 20. století pocházejí z mnoha míst. O kulovém blesku se zmiňovali svědci ve švédské Uppsale, australském Cape naturalisti a dokonce i u nás, kde kulový blesk řádí v roce 2011 v Liberci.
Mezi jednotlivými událostmi je však více rozdílů než podobností. Někteří svědci říkají, že koule se nehybně vznášely ve vzduchu, další tvrdili, že byli neustále v pohybu. Mnohá svědectví se zmiňují o tom, že kulové blesky vstoupily do budov přes okna a dveře, jiné zase prošly přes zdi. Zdá se také, že poměrně často se vyskytují nad vodou, což dokazují zejména tvrzení námořníků. Nejasné je i to, jak vlastně kulové blesky mizí. Některé se pouze rozplynou, další explodují, jiné opustí budovy a odletí do neznáma.
Vědci se už léta pokoušejí vysvětlit, co tento jev způsobuje, ale bez úspěchu. A nedaří se jim ho ani jen experimentálně napodobit. Jejich hypotézy se liší od těch střízlivějších, které hovoří o mikrovlnné radiaci či shluku subatomárních částic, až po poměrně bizarní, které se zabývají malými černými dírami. Co může způsobovat záhadný přírodní fenomén?