Muž, který si hrál na Boha: Stvořil Andrew Crosse v laboratoři život?
Andrew Crosse měl dost peněz na to, aby si mohl dovolit utrácet peníze na své hobby. Tím bylo experimentování s elektřinou. Z koníčka se postupně stala posedlost. Crosse měl doma laboratoř a dělal pokusy. Během jednoho z nich podle vlastních slov vytvořil život.
V roce 1837 začal Crosse experimentovat se slabým elektrickým proudem. Jeho pokus sestával z kusu ztuhlé lávy, směsi chemikálií a elektrického zdroje. Smontoval sestavu a čekal, co se bude dít. Předpokládal vznik krystalů, ale celé dny v sestavě nedocházelo k žádné změně. Crosse se pomalu chystal, že s pokusem skoncuje, ale po 28 dnech si všiml čehosi neobvyklého. Ve směsi chemikálií se místo krystalů objevily různé druhy hmyzu připomínající blechy.
Crosse předpokládal, že ve směsi chemikálií se už před začátkem pokusu nacházela vajíčka mikroorganismů a elektrický proud měl způsobit jejich postupné vylíhnutí. Jenže v tekutině před experimentem žádná vajíčka nepozoroval a potom, jak se hmyz objevil, neviděl na dně nádoby žádné obaly z vajíček.
Crosse se tedy pokusil experiment zreplikovat. Používal uzavřené nádoby, aby zamezil možné kontaminaci směsi během trvání pokusu. Vždy mu vyšel stejný výsledek: objevil se hmyz. Zkoušel použít také jedovaté směsi, o kterých se vědělo, že v nich nemůže existovat život. A hmyz se opět objevil. Zdálo se, že život vzniká jen z kusu ztuhlé lávy, elektřiny a chemikálií.
Záhadné zmizení v Benningtonském trojúhelníku
Crosse kontaktoval Londýnskou elektrickou společnost a chtěl vědět, zda dokáží jeho experiment zopakovat. Příběhu se rychle chytila i média, která pojmenovala nový druh hmyzu latinským názvem Acarus Crossii. Veřejnost byla pobouřena. Crosse mnozí označovali jako ďábla, který se odvažuje rovnat se Bohu a vytvářet z ničeho život. Vícekrát mu dokonce poškodili dům a před dveřmi konali exorcistické obřady.
Další vědci se pokusili Crossův pokus zopakovat a údajně se jim to podařilo, ale nestaly se stejným terčem kritiky. Nikdo je ani nepodezříval z podvodu.
Crosse se postupem času stal vězněm ve vlastním domě a bál se vycházet ven. Zemřel v roce 1855 nevědě, co vlastně objevil, a zda vůbec něco objevil. Nepochopil ani krutou reakci okolí na své experimenty.
Moderní vědci Crossovy pokusy zatím neopakovaly. Chybí jim totiž přesný postup, který Crosse dodržoval, a tak jsou jeho objevy, ať už domnělé nebo skutečné, stále záhadou.